Složení kosmetiky na vaší straně aneb proč se vyplatí číst INCI

Chcete pro sebe tu nejlepší kosmetiku? Pak by vás při prohlížení obalu mělo složení zajímat jako první. Víte, co vše se za výčtem položek skrývá, jaká má pravidla a čím vám může pomoct? Pojďte s námi objevit tajemství zkratky INCI a výhody, které znalost složení kosmetiky přináší.  

Co znamená INCI?

Jde o zkratku z  International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, česky Mezinárodní nomenklatura kosmetických přísad. Jedná se o systém názvů pro složky přírodní i konvenční kosmetiky, který je daný normou a je závazný pro výrobce kosmetiky ve většině zemí světa.
Výhody pro nás? 
Transparentnost a jednoduchá orientace mezi kosmetickými produkty.

Zákon a vyhláška na naší straně

V Česku ukládá povinnost uvádět informace o složení zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Evropské země podléhají nařízením Evropské legislativy, která tuto problematiku zastřešuje. Státy mimo EU mají také své předpisy a normy. Všechny spojuje INCI.
INCI-slozeni-kosmetiky

Složení brání naše zdraví, krásu i peněženku

Každá složka má svůj pevně daný název, takže nemůže docházet k záměnám a omylům. Ať už kupujete kosmetiku vyrobenou v Německu nebo USA, názvy ve složení budou vždy stejné.
Proč kosmetické regulační zákony ukládají povinnost uvádět složení? Hlavním důvodem je bezpečnost spotřebitele, který se tak může vyhnout složce, na kterou má alergii. My ale pojďme ještě dál a využijme složení na maximum. Jak?

Proč se složení vyplatí sledovat?

Zjistíte, čeho je v kosmetickém produktu nejvíc

Složení není román, hlavní pointu si neschovává na konec. To hlavní najdete hned v úvodu. Jednotlivé položky složení mají dané řazení podle množství. Na začátku výčtu jsou složky, kterých je ve výrobku nejvíc. Konce ale také můžou být zajímavé a důležité. Právě na konci složení můžete narazit na potvůrky, které si na svou pleť nebo vlasy dávat nechcete. Například syntetické parfémy nebo parabeny se nejčastěji schovávají právě na posledních místech ve výčtu složek. Když jsou na konci, je jich tam sice málo, ale nebezpečné mohou být i tak.
Složky kosmetiky také mohou být tzv. hormonální disruptory. To znamená, že narušují funkci endokrinního systému (hormonů). Řešíte-li tedy něco, co bychom mohli nazvat jako "hormonální nerovnováha", mrkněte se na složení kosmetiky, kterou používáte.
Jsou to například parabeny, které mají estrogenní účinky (nejvíce asi isobutylparaben či resorcinol, které se vyskytují v barvách na vlasy a opalovacích krémech). Více informací najdete, když si do vyhledavače zadáte hormonální disruptory. V tomto článku na to není prostor.
 

Odhalíte, zda je kosmetika opravdu tak přírodní, jak se na první pohled tváří

Když budete číst složení, nenecháte se zmást reklamními slogany a nápisy na obalech. Na trhu je stále mnoho kosmetických značek, které samy sebe označují za přírodní, ale INCI je vždy prozradí. Pokud ve složení najdete například metylparaben (paraben), Dimethicone (silikon) nebo Petrolatum (vazelína ropného původu), je jasné, se o přírodní kosmetiku nejedná, může jít pouze o kosmetiku s přírodními složkami. Mnoho spotřebitelů na obsah přírodních složek slyší, ale vy už budete vědět své. Pár kapek aloe vera ten ropný základ nezachrání. A tím se dostáváme k dalšímu bodu.

Lépe poznáte, zda má produkt opravdu takovou cenu, za kterou se prodává

Zaujal vás krém s obsahem oleje z damašské růže? Otáčíte lahvičku, začínáte zkoumat složení a hledáte růžový olej - Rosa damascena flower oil. Krčí se až někde na konci dlouhého seznamu položek? Tak to vypadá, že váš vysněný krém viděl damašskou růži jen z rychlíku. A to ještě hodně vzdáleného. A pak se nabízí otázka – bude mít těch pár procent růžového oleje, které se v krému nacházejí, požadované účinky? Nebude lepší koupit si čistý růžový olej? Aha!? Číst složení není až tak marné, co říkáte?
 
Tolik cizích názvů, kdo se v tom má vyznat?
Ano, seznam názvů je dlouhý. Ale žádné obavy. Stačí si zapamatovat několik nejčastějších a za chvíli budete odříkávat složení jako abecedu. A jako Aqua (voda), B jako Butyrospermum Parkii (bambucké máslo), C jako Coco Glucoside (přírodní mycí složka vyrobená z kokosového oleje), D jako Dimethicone (synteticky vyráběný silikon užívaný v krémech i šampónech)…
 
Číst složení není žádné umění, chce to jen trochu praxe. S našimi radami to rychle zvládnete. Odhalíte složky, které ve své kosmetice nechcete a najdete si takovou kosmetiku, která obsahuje jen to prospěšné. Stojí to za to!
 
Postupně pro vás výčet jednotlivých přídatných látek jak v kosmetice, tak doplňcích stravy připravujeme.

Trochu jsme se na složení kosmetiky podívali i na našem YouTube kanálu.

Přírodní kosmetika dle našeho gusta :-)