Betaglukany a jejich význam pro naše zdraví

Pokud si bez něčeho nedovedu představit svoji praxi, tak jsou to betaglukany a jiné houbové polysacharidy. Jejich bezpečnost a schopnost imunomodulace se zdá být zcela nezastupitelná.
 
Praxe mi navíc ukázala, že lidé podstupující imunosupresivní onkologickou léčbu (chemo, radio), mají při současném podávání glukanů menší vedlejší účinky, protože ji snesou. Když pomineme imunitu samotnou, tak se glukany velmi osvědčily k léčbě ran a popálenin.
Imunomodulací se rozumí změna imunitního systému způsobená látkami, které aktivují nebo potlačují imunitu.
Definice amerického National Cancer Institute 2009
Imunomodulancia najdeme v klasické farmakoterapii, kde mohu zmínit např. Broncho-Vaxom, Luivac nebo Ribomunyl (bakteriální deriváty) nebo syntetické imunomodulátory jako je Isoprinosin.
Rostlinná imunomodulancia jsou právě glukany a jiné polysacharidy jako arabinoxylany.
 

Co v článku najdete:

  1. Co bylo pravděpodobně podnětem k výzkumu.
  2. 2) Glukany a jejich použití
  3. Označení glukanů - jak se v něm zorientovat
  4. Houby a jiné zdroje glukanů
  5. Časté otázky
  6. Jak betaglukan v těle funguje
  7. Glukany, jejich názvy a zdroje
Shiitake-ImunoBran-glukan
Podnětem pro studium hub, byla pro japonské výzkumníky legenda o opicích, které nikdy neonemocněly ani neměly nádory, protože se živily houbou šiitake, houževnatcem jedlým (Lentinula edodes). Toto zkoumání objevilo mimo jiné látku, kterou nazýváme betaglukan. 

 

Právě houževnatec je často považován za jednu z nejúčinnějších protinádorových hub. Ze všech dosud studovaných houbových imunomodulátorů se ukázal jako nejúčinnější beta glukan z plodnic houževnatce –  lentinan. Z 200 kg čerstvých plodnic lze získat 31 g lentinanu. Isoloval jej v r. 1969 Dr. Chihara a v časopise Nature popsal jeho inhibiční efekt na sarkom l80, transplantovaný myším. Poté byl prokázán výrazný antitumorový efekt nejen proti transplantovaným ale i přirozeně vzniklým či synergickým tumorům. Injekční léčba u myší způsobila redukci až úplnou regresi nádoru. Tak tomu bylo i u jiných druhů živočichů. Také u lidí s tumory žaludku, tlustého střeva nebo prsu došlo k úspěchům v léčbě, či alespoň v délce dožití u pokročilých případů.

Plodnice i mycelium obsahují více protinádorových látek, některé byly izolovány a používají se jako léky (LEM, MGN – 3, KS – 2, GVHR). Z dalších účinných látek je to například eritadenin s výraznou protivirovou aktivitou, dále jsou to cytochromy, peroxidázy, superoxiddismutázy s antioxidační aktivitou. Díky těmto látkám má Shiitake výrazně imunostimulační, protinádorové, antioxidační, radioprotektivní a antiinfekční ( především antivirové) účinky. Mechanismus účinku je v tom, že Shiitake zvyšuje tvorbu a tím i počet a aktivitu leukocytů, především T helper a NK ( natural killers) lymfocytů a makrofágů, zvyšuje tvorbu a aktivitu cytokinů, stimuluje tvorbu interferonu. 1)

Glukany a jejich použití

Náš styl života přináší stále stoupající pracovní vypětí a zhoršenou psychickou pohodu. Markantně se změnily stravovací návyky i skladba potravin. Naše posedlost hygienou nedává prostor k dostatečnému rozvinutí imunitního systému. Důsledkem toho je snížení tělesné zdatnosti a hlavně schopnosti imunity vzdorovat infekčním nemocem. Vědci i lékaři se začínají shodovat, že oslabení imunity vede k nebývalému nárůstu nádorových onemocnění, alergií a autoimunity.

Glukany podporují imunitní systém

Zde je největší potenciál jejich použití. Imunitní systém je jedním ze 4 základních regulačních mechanismů a jeho správná funkce náš předurčuje k dobrému zvládání běžných infektů, ale i snižuje riziko rozvoje nádorových onemocnění nebo různě závažných autoimunit. 

Tím, že imunitní systém je základním regulačním prvkem, tak jeho správná funkce se osvědčuje při neutralizaci fyzické, psychické či envirnomentální zátěže. Jeho funkce je vidět na zvládání postinfekční zátěže nebo řešení chronického únavového syndromu. 

Glukany stimulují hemopoezu (krvetvorba), proto se doporučuje je podávat před a v průběhu radioterapie nebo chemoterapie a při intoxikacích těžkými kovy.

Glukany se kdysi v řadě zemí připravovaly jako prostředek proti atomové válce. Studie se prováděly od Ameriky po Rusko až po bývalé Československo.  Armádní výzkum a tajné pokusy se dělaly v pracovišti na Novém Hrádku u Náchoda a byly odtajněny až v devadesátých letech. Myšlenka byla od začátku jasná: ochránit populaci, pokud by došlo k jadernému výbuchu. Jeden z hlavních problémů ozáření, nejde-li o smrtelnou dávku, je poničená kostní dřeň a její obnova trvá dlouho - měsíc dva. Mezitím je člověk náchylný ke všem možným onemocněním. I k těžkým infekcím. A ukázalo se, že glukany opravdu stimulují kostní dřeň k urychlené produkci nových buněk. Díky tomu se zjistilo, že bude fungovat i při léčebném ozáření při léčbě rakoviny. I chemoterapie ničí kostní dřeň a betaglukan funguje jako ochrana. 2)

Glukany jsou také přidávány do některých kosmetických přípravků pro udržování optimální vlhkosti pokožky a pro protizánětlivé účinky.
 
V Japonsku jsou již po delší dobu zařazeny mezi léky. Konkrétně od roku 1985 je krestin (coriolus) a lentinan LEM (šiitake) součást běžné protinádorové léčby v Japonských nemocnicích.

Označení glukanů - jak se v něm zorientovat

Molekuly glukanů se odlišují větvením, molekulovou hmotnosti a rozpustností, což určuje jejich imunomodulační vlastnosti. Označení 1-4, 1-6 apod. znamená jejich větvení.

Mezi nejlepší glukany se řadí β-1,6-glukany a největší β-1,3-glukany s 1,6 větvením. Účinnost betaglukanů se zvyšuje s jejich četnějším větvením a molekulovou hmotností. Udává se, že nejúčinnější jsou betaglukany s molekulární hmotností kolem 5 000 až 10 000 kD.

Kromě uvedených glukanů se mohou izolovat heteroglykany, kam patří např. arabinoxylan, polysacharid K nebo LEM.

 

Houby a jiné zdroje glukanů

Glukany můžeme najít v doplňcích stravy samostatně jako čištěný glukan, kdy se pro jeho výrobu používají houby, kvasnice, ale i řasy a obiloviny. V našich končinách je to třeba oves nebo ječmen. Tyto samotné látky pak jsou zdrojem betaglukanů, a to i když z nich nejsou primárně izolovány.

Stále se vedou diskuze, zda je lepší právě čištěný betaglukan, kdy k jeho výrobě vede celkem složitý chemický proces nebo celá rostlina (např. houba). Výsledek je však dán pohledem na věc. U čistěného betaglukanu máte jistotu konkrétní molekuly a pravděpodobně lepší vstřebávání. U houby může být horší vstřebávání v důsledku delšího tráveni, ale zase dostáváte celý komplex byliny, nikoliv derivátu.

U mumie „ledového muže“ ötziho objevené v Alpách, jejíž stáří je nejméně 5000 let, byl nalezen pytlík se sušenými houbami.

Časté otázky

Jak dlouho můžu betaglukan užívat?
V podstatě v případě potřeby neomezeně. Zde opět použiji odpověď Prof. Větvičky v časopise TÉMA (viz zdroje).
"Po spolknutí pilulky to nějakou chvíli trvá, než zabere. Reakce začnou být zvýšené tak za dva tři dny. Naopak, když s užíváním přestanete, za tři dny nebudete mít v organismus nic. Buňky betaglukan spotřebují, část vyloučí a další část se spotřebuje jako glukóza v metabolismu a následně začne imunitní systém zase podřimovat."
Můžete jej tedy užívat nárazově, kdy je vaše tělo vystaveno většímu stresu, ozařování, fyzické zátěži apod. nebo kontinuálně jako součást stravy.
 
Jaká je vhodná dávka?
Pro běžné užívání se uvádí 150 - 200 mg čistého glukanu denně. 
Japonské studie pak ukazují, že dávky 3 - 7g gramů denně jsou potřeba pro silnější působení.
 
Mohu jej užívat při autoimunních chorobách?
Tady jsou výzkumy zatím ještě v plenkách a vždy by bylo na místě individuální posouzení. Zatím se ukazuje, že imunomodulační aktivita glukanů je při autoimunitách přínosem, ale je tam potřeba velmi zvážit dávkování a konkrétní stav.
 
Je vhodný i pro zvířata? 
Betaglukany a většina polysacharidů působí na každý živočišný druh. Některé produkty mají přímo registraci pro veterinární medicinu. Nicméně se nemusíte být použít i ty registrované pouze pro humánní, protože se často jedná o stejnou látku. V Norsku, kde je betaglukan také podrobován slibným klinickým studiím, krmí glukany lososové chovy. V Asii se sype do míst, kde se pěstují krevety.
 
Můžu betaglukan navýšit, když onemocním?
Pokud mluvíme o nějakém virovém nebo bakteriálním akutním onemocnění, tak to vhodné není. Pár dní je potřeba, aby začal fungovat. Navíc v rámci přírodní medicíny, je v případě napadení škodlivinou, potřeba ji z těla vyloučit. Otevřít póry, vypotit se a dostat bakterie a viry z těla ven rychleji, než se stačí nastěhovat do hlubších částí našeho těla. Více na toto téma najdete např. v tomto článku: https://www.prirodnilekarna.cz/clanky-respiracni-potize-na-podzim.html 
Glukany drží imunitní systém v pozoru, aby s cizorodé látky nedostaly přes první obranné mechanismy.
 
Je potřeba užívat glukany s vitamínem C?
Jedna norská studie toto potvrzuje. 

Jak betaglukan v těle funguje

Betaglukany a jiné houbové polysacharidy jsou vychytávány ve střevě, kde najdeme buňky se specifickými receptory (obr 1.). Přes tyto receptory jsou roznášeny do celého těla, kde na ně reaguje imunitní systém. Konkrétně NK buňky, které jsou glukany aktivovány k akci - najdi a zabij.

Houbové polysacharidy jsou modifikátorem biologické reakce (BRM) a pomáhají lidskému tělu adaptovat se na různé nepříznivé podmínky prostředí. Například neútočí na rakovinné buňky přímo, ale aktivují imunitní odpověď organismu. Zvyšují aktivitu protinádorových buněk (NK cell) až 100x a zabraňují růstu vlastního nádoru. Indukují tvorbu interferonu, aktivují buňky zajišťující obranyschopnost organismu, tj. mikrofágy a makrofágy, leukocyty a T-lymfocyty. 3)

Ilustracni obrazek - pouzity z materialu k produkt IMUNOBRAN (MGN3) - heteroglykan arabinoxyaln
Užívání doplňků stravy by mělo být vědomé. Nejen slepě polykat kapsle, ale je dobré zapojit i mozek a představovat si, co přípravek v těle napravuje. Mozek a naše mysl je velmi silným aspektem. Tak na ukázku, jak vypadají NK buňky (přirozený zabíječi) pod mikroskopem (cytocentrifuga).
 
První obrázek - vlevo neaktivní NK buňky, které v sobě nemají tzv. granulocyty. Vpravo po týdnu užívání heteroglykanu MGN3 - buňky naplněné granulocyty.
Druhý obrázek - (a) tumor K562 je nalezen aktivní NK buňkou, (b) první krok napojení NK buňky s buňkou nádorovou - jedna buňka začíná umírat, (c) obě nádorové buňky jsou mrtvé, zatímco NK buňka mezi nimi je stále na živu - nejčastěji se uvádí, že aktivní NK buňka dokáže zabít 12 - 20 buněk nádorových, (d) NK buňka se oddělila od mrtvých nádorových buněk a je připravena vyhledat další.

 

ZDROJ: BioBran/MGN3 Rice Bran Arabinoxylan Compound / Basic and Clinical aplication to integrative medicine, 2nd edition, Published by BioBran research foundation, 2013, Tokyo, Japan, 
Omlouváme se za sníženou kvalitu obrázků, jedná se o scan. Kniha je k nahlédnutí na prodejně v Brně.
 
(obrazek 1 ) - NK-bunky-aktivace
NK-cell-nici-rakovinu

Glukany, jejich názvy a zdroje

Název Zdroj  
Flammulin Penízovka sametonohá Flamulina Velutipes
Grifolan Trstnatec lupenitý (maitake) Grifola Frondosa
Coriolin / krestin (heteroglykan) Outkovka pestrá Coriolus Versicolor (v Japonsku schválen jako lék)
kvasničný glukan / zimosan Kvasinka pivní Saccharomyces cerevisiae
Ganopol Lesklokorka lesklá Ganoderma Lucidum
Lentinan / LEM, MGN3 (heteroglykan) Houževnatec jedlý (šiitake) Lentinula Edodes (V Japonsku schválen jako lék)
Laminarin Hnědé řasy Laminaria sp.
Pleuran Hlíva ústřičná Pleurotus ostreatus
Pachymaran Pórnatka kokosová Poria cocos (zmínka již 11. stole př.n.l - Kniha písní)

 

Závěrem

Glukany jsou velmi slibnou látkou pro optimální funkci našeho imunitního systému, ale nejsou všelékem. Věřit, že každé ráno slupneme dvě pilulky a jsme chráněni i proti srážce s blbcem není úplně reálná představa. Vždy je potřeba pamatovat na zdravý životní styl a veselou mysl. 

ZDROJ:

Mnoho informací v článku je z poznámek z přednášky Glukany a jejich význam a přínos v onkologické terapii, která proběhal na 9. ročníku Mezinárodního onkologickém kongresu ve Znojmě 3 - 4.10.2014 v Louckém klášteře.

1) internetové stránky - https://www.mudrfelixkuba.cz/preventivni-protinadorovy-komplex/ - str 66. - informace použita dne 9.9.24

2) Časopis TÉMA, 45/2023, Článek Co je betaglukan a jak funguje - přírodní zbraň proti infekcím (prof. RNDr. Václav Větvička, Ph.D., str. 10

3) Valíček P., Houby a jejich léčivé účinky, nakladatelství START 2011, ISBN 978-80-86231-54-9, strana 16 - 17.

Jedno z videí na našem YouTube kanálu - O použití hub v TČM.