390 Kč
Byliny vhodné pro podzimní období
Podzimní rovnodenností jsme oficiálně přivítali podzim. Zároveň jsme vstoupili do cyklu roku, který je ovládán prvkem kovu. Toto období se také nazývá malá jin a orgány, které mu náležejí, jsou plíce a tlusté střevo.
Příroda se dostává do fáze přípravy na odpočinek a my bychom ji měli následovat. Pomalu zklidnit své aktivity a neplýtvat tím, co budeme potřebovat pro přečkání zimy.
Často větrné, suché a chladné počasí přináší zdravotní potíže spojené právě s orgány, které tomuto období vládnou, a to respirační onemocnění.
Souvislosti
Plíce a tlusté střevo také ovládají pokožku. Proto můžete pozorovat zhoršení ekzémů, pocit suché kůže a celkově pocit vysušení. Je to běžné a přechodem do dalšího období se to zlepší. Ukazuje to však na to, že rozptylující funkce plic není úplně dobrá a střevo nevylučuje úplně správně.
Vývodem plic je nos, takže ucpaný nos, ranní rýma nebo pocit ucpaných dutin může být na denním pořádku. Můžete pozorovat i něco jako chladovou alergii, když vás ofoukne chlad, rozkýcháte se.
Sezónnost
U bylinné léčby je následování sezónnosti velmi důležité. Každé období má své potřeby a neexistuje bylina, která by byla vhodná a přínosná po celý rok.
Období plic náleží pikantní chuť, která rozptyluje chlad a uvolňuje stagnace (hleny). Teď je období na popíjení zázvorového čaje či svařeného vína.
Do jídelníčku zařaďte ředkve, pórek, cibuli, křen a už jezte pouze teplá jídla. Syrovou zeleninu si nechte zase až na léto. Musíme začít pomalu uzavírat póry, aby chladná škodlivina do těla vnikala co nejméně.
Ach ta imunita
Je to přesně to období, kdy bude každý přicházet s požadavkem „něco na imunitu“. Plíce jsou tvůrcem tzv. WEI ČCHI, kterou bychom mohli přirovnat k tomu, co my nazýváme obranyschopností. Na imunitu na podzim je potřeba použít úplně něco jiného, než na jarní oslabení.
Ideální bylinou podzimu je kozinec blanitý. Jeho tropismus je k plícím a slezině. Má jednu důležitou schopnost, a to že rozhojňuje obrannou čchi a zpevňuje povrch. To je přesně to, co je v tomto období potřeba.
Další dobrou volbou je schizandra čínská, která rodí tekutiny a svírá plíce. Je super pro lidi, kteří v tomto podzimním období propadají melancholii a smutku. Smutek je sice emocí plic a je důležité si jej prožít, ale přílišné podléhání plíce oslabuje. Jen ji vysaďte při počátcích případného nachlazení. Není vhodná pro lidi s vyšším krevním tlakem.
Další zajímavou bylinnou pro toto období je perila křovitá. Ta pomáhá vylučovat z těla chlad je super pro ty, kteří mají „chladovou alergii“. Ta se většinou v tomto období ukáže na plné pecky.
„Na Imunitu“ jsou samozřejmě i medicinální houby. Ty, které doplňují plíce a tlusté střevo jsou maitake a shiitake.
Období kovu končí zimním slunovratem, kdy se přesuneme do období vody, tedy ledvin a močového měchýře. Tomuto období budou náležet zase úplně jiné byliny.
Celou zimu se vyhněte bylinám, které jsou výrazně ochlazující, jako např. zelený čaj, chlorela, mladý ječmen nebo kopřiva. Ty si nechte zase až na jaro.
Závěrem
Vnímejte, jak se chová příroda kolem vás a jděte s ní. Jak se zachumlává pod listí. Udělejte to i vy, zachumlejte se s dobrým čajem a s knížkou a prohřejte se.