Co je metabolický syndrom?

Metabolický syndrom je pojmenování pro souběh procesů, které společně zvyšují riziko cukrovky 2. typu, mozkové mrtvice a kardiovaskulárních problémů, včetně srdečního infarktu. Mezi příznaky se řadí pět základních stavů, kdy pokud jsou přítomny tři z nich, jedná se o metabolický syndrom.
  • Hypertenze (vysoký krevní tlak).
  • Zvýšený krevní cukr.
  • Zvýšený cholesterol a zvýšené tuky v krvi.
  • Nadbytek břišního tuku.
  • Lehká deprese.
Podle různých definic je přítomen až u čtvrtiny dospělé populace a během života jím onemocní dokonce většina populace. Je to syndrom významně aterogenní a zároveň zvyšující i nádorové riziko. 1)

Nejvhodnější léčbou metabolického syndromu je změna životního stylu.

Kdy mluvíme o metabolickém syndromu

Triglyceridy > 1,7 mmol
HDL cholesterol < 1,25 mmol/l u žen a 1,0 mmol/l (40 mg %) u mužů
Obvod pasu 102 cm (muži) a 89 cm (ženy)
Průměrná glykemie na lačno mezi 100 až 125 mg/dl (5,6 až 6,9 mmol/l)
Krevní tlak > 130/85 mm
2)
Metabolický syndrom
Příznaky, které můžete pociťovat, jsou způsobeny projevy každé jednotlivé složky syndromu. Hypertenze může způsobit závratě, únavu a bolesti hlavy. Vysoká hladina cukru v krvi může způsobit problémy se spánkem, únavu, závratě, žízeň, sucho v ústech a časté močení.
TČM
Čínská medicína se na souběh faktorů, které spadají do metabolického syndromu dívá takto:
  • Horko RE v oblasti žaludku a střev.
  • Horký toxin RE DU.
  • Vlhký hlen TAN SHI.
  • Nedostatek JIN YIE.
  • Neklidný SHEN.

Příčiny a rizikové faktory

Metabolický syndrom je způsoben kombinací faktorů životního stylu, genetické predispozice a dalších zdravotních rizikových faktorů, kdy některé jsou lépe ovlivnitelné a jiné zase nikoliv. Některé faktory se navzájem překrývají a zesilují. Například obezita je spojena s hypertenzí a vysokou hladinou triglyceridů. A hypertenze je spojena s vysokou hladinou glukózy v krvi.
  • Obezita.
  • Inzulinová resistence.
  • Vysoce kalorická nebo sacharidová dieta.
  • Sedavý způsob života.
  • Spánková deprivace.
  • Rodinná anamnéza diabetu.
  • Pokročilý věk.
  • Nadváha.
  • Užívání léků, které způsobují přibývání na váze nebo zvýšení krevního tlaku, hladiny triglyceridů a hladiny cukru v krvi.

Inzulínová resistence jako hlavní faktor

Ačkoli nebyla identifikována jednoznačná příčina metabolického syndromu, je téměř vždy zmiňována spolu s inzulínovou rezistencí, což je stav, kdy tělo není schopno efektivně využívat inzulín k přenosu glukózy (cukru) z krve do buněk, aby mohl být využit pro energii. Při inzulínové rezistenci se může v krvi hromadit cukr, což může nakonec vést k cukrovce 2. typu.
 
Nadměrná tělesná hmotnost je spojena s viscerální tukovou tkání (tuk uložený v oblasti břicha). Tento tuk obklopuje vnitřní orgány a je také spojen s inzulínovou rezistencí.
 
Inzulínová rezistence přispívá k přibývání na váze a přibývání na váze zase přispívá k inzulínové rezistenci.
 
Výzkumy navíc naznačují, že viscerální břišní tuk je prozánětlivý a může uvolňovat toxiny, které mohou v důsledku zase ovlivnit citlivost na inzulín. Může však mít vliv i na funkci štítné žlázy nebo centrálního nervového systému. Inzulinová resistence jednoznačně ovlivňuje náš mozek.
 
S metabolickým syndromem se objevuje celá řada zdravotních komplikací, od zmíněné cukrovky 2 typu, nealkoholického ztučnění jater, PCOS (syndrom polycystický ovarií), poruchy koagulace a fibrinolýzy, po spánkovou apnoe. Všechny tyto stavy jsou spojeny se změněným metabolismem inzulínu/glukózy a chronickým zánětem.

Léčba

Metabolický syndrom je často reverzibilní. Zhoršuje se, když se neléčí, a komplikace mohou způsobit vážné zhoršení zdravotního stavu, potažmo kvality života a početnou medikaci. Je naprosto běžné, že lidé s MS pak užívají léky na cholesterol, na vysoký krevní tlak, antidepresiva, inhibitory protonové pumpy (léky na žaludek) atd. Tyto léky pak samy o sobě mohou způsobovat další nežádoucí pochody v organismu člověka.
 
Uvádí se, že i malý zánět z hlediska celotělového, jako jsou např. záněty oka nebo záněty dásní (paradontóza), mají k metabolickému syndromu vztah. 3)
 
Hlavním doporučením je pak redukce váhy. U většiny lidí může ztráta 5 až 10 % celkové tělesné hmotnosti zlepšit citlivost na inzulín a snížit účinky metabolického syndromu. Pokud jste postava jablko, tak neřešte hubnutí v rámci kil, ale centimetrů v pase.
 
Někdy k dosažení cílové hmotnosti stačí dieta a cvičení. Někdy by již mělo být hubnutí v rukou zkušeného výživového specialisty. Nejčastěji používaným měřítkem pro korelaci hmotnosti a výšky je index tělesné hmotnosti (BMI). Na základě hmotnosti a výšky se snaží odhadnout tělesný tuk. Výsledné číslo se pak používá ke kategorizaci lidí jako podváha, normální váha, nadváha, "obézní" nebo "morbidně obézní". BMI však není dokonalý a nezohledňuje další faktory, které určují složení těla, jako je věk, svalová hmota nebo pohlaví. Naše bytosti nejsou měřitelné jedním faktorem.

Úprava jídelníčku vždy výrazně prospěje.

Mezi základní opatření bych zařadila:

  • Pravidelnost.
  • Jíst co nejvíce v klidu.
  • Omezit příjem cukrů, a to hlavně v kombinaci s mlékem.
  • Jíst co nejvíce teplého jídla. Vařená zeleniny, rýže, kvalitní luštěniny a kvalitní obiloviny.

Cvičení

Cvičení vám může pomoci zhubnout a také chrání před účinky metabolického syndromu nezávisle na hmotnosti. Pravidelné cvičení snižuje hladinu triglyceridů, zvyšuje HDL a u některých lidí může snižovat krevní tlak.

Pravidelné cvičení několikrát týdně je účinným přístupem ke zvládání metabolického syndromu – klíčem je, že musí být konzistentní.

Pokyny pro fyzickou aktivitu obvykle vyžadují 150 minut týdně aktivity střední intenzity nebo 75 minut aktivity intenzivní intenzity. Více je samozřejmě lépe, ale jakékoli množství může být prospěšné.

Některé výzkumy naznačují, že vysoce intenzivní intervalový trénink by mohl být zvláště užitečný při metabolickém syndromu a mít účinek za kratší dobu

Zvažte získání profesionálně řízeného cvičebního režimu, abyste zajistili, že budete cvičit, jak potřebujete, a zároveň se vyhnete zraněním způsobeným cvičením.

Faktory životního stylu

Strava a cvičení mají zásadní vliv na metabolický syndrom. Důležitou roli však hrají i další faktory životního stylu.

Mezi úpravy životního stylu, které mohou pomoci snížit účinky metabolického syndromu, patří:

  • Kvalitní spánek (minimálně šest hodin za noc)
  • Nekouřit.
  • Zvládání stresu pomocí cvičení, jako je jóga, meditace a hluboké dýchání.

Zvládání metabolického syndromu vyžaduje trvalé životní návyky. Není založen na jednorázové události nebo dočasném úsilí, které můžete zastavit, jakmile dosáhnete určitého milníku.

Poslechněte si

O výživě, trávení a různých metabolických poruchách si můžete poslechnout jeden z našich podcastů.

ZDROJE:
1) Časopis vnitřní lékařství, Současné pohledy na metabolický syndrom, Štěpán Svačina III. interní klinika – klinika endokrinologie a metabolizmu 1. LF UK a VFN v Praze, 2018
2) Definice dle ATPIII Amerického národního cholesterolového programu.
3) Impact of Glycemic Levels in Type 2 Diabetes on Periodontitis, http://dx.doi.org/10.4103/ijem.IJEM_566_17, 2018