Imunitní systém z pohledu východní medicíny
Východní medicínou jsou zde myšleny tradiční, tisíce let staré, postupy čínské, japonské a korejské medicíny, jejichž charakteristickým rysem je celostní přístup k pojímání zdraví člověka. Pochopení, že člověk a jeho tělo podléhá stejným principům a zákonům, jako příroda kolem nás.
Celostní přístup ke zdraví se v poslední době začíná rozšiřovat opět i na západě. Bohužel jsme ve velké míře o své tradiční postupy přišli, ať už kvůli inkvizicím ve středověku nebo nástupem průmyslové revoluce. To je z velké části důvod, proč se obracíme k východním filosofiím a aplikujeme je na Evropana. Musíme se znovu naučit vnímat člověka jako nedílnou součást přírodního prostředí.
Imunitní systém představuje jeden z nejdůležitějších funkčních mechanismů odpovídající za náš zdravotní stav. Pojďme se ve stručnosti podívat, jak se na imunitní systém dívají na východě.
Je to o energii
Ve východní medicíně pracujeme spíše se symbolikou a vycházíme z filozofie a tak trochu i z poetiky. Pro její pochopení je nutné vyprázdnit pohár našeho karteziánského myšlení ("myslím, tedy jsem") a přijmout, že i to co nevidíme, může existovat.
Vždyť i nejuznávanější vědec dvacátého století Albert Einstein řekl: „Vše je jen energie.“
A přesně o energii to vše je. Základním elementem je QI (čchi), což můžeme volně přeložit právě jako energie. Tato energie proudí sítí drah, které jsme nazvali meridiány. Jednoduše řečeno, lidské zdraví je vlastně stav čchi a schopnost udržovat si ji přiměřeně silnou a harmonickou ve vztahu ke svému okolí.
Čeština má krásné slovo – obranyschopnost
Imunitní systém je v podstatě tzv. obranná čchi (WEI QI). Její síla představuje aktuální odolnost organismu. Já v této souvislosti používám ráda krásné české slovo – obranyschopnost. Vyjadřuje přesně to, čím obranná čchi je.
Ze zkušenosti vím, že lidé s dobře fungujícím imunitním systémem mají mnohem lepší „mechanismus obrany“ nejen proti nemocem. Jsou adaptabilnější a imunní i proti každodenním okolnostem jako jsou špatné vztahy, pomluvy a stres. Tato obranná čchi totiž proudí na povrchu těla a možná i trochu nad ním a můžeme si představit, že pokud je dostatečně silná, odráží doslova vše, co by mohlo člověku ublížit. "Werichovsky" by se to dalo napsat, že mnohem lépe snáší srážky s blbcem.
Jak tuto obranyschopnost udržet dostatečně silnou?
Jak bylo řečeno, východní medicína pracuje se symbolikou. Jedním ze základních vyjádření těchto symbolů je pentagram. V něm najdeme pět základních prvků a energií. Podle teorie ke každému prvku náleží určitý orgán. U prvku dřevo najdeme jinový orgán játra a jeho jangový opozit žlučník. Mluvíme však o jakémsi energetickém prvku než o západních anatomických játrech. Těchto prvků je pět a každý svojí troškou přispívá do mlýna.
Dřevo (játra a žlučník) představují naše prožívané emoce. Hlavně zlost, kterou můžeme obracet i sami proti sobě. Nadmíra těchto emocí může způsobit např. autoimunní poruchy – imunitní systém poškozuje sám sebe.
Oheň (srdce a tenké střevo) je také o prožívání. Je to o radosti a lásce, jak hodně ji umíme dávat i přijímat. Radost a láska nejsou emoce v pravém slova smyslu. Je to něco, co je mnohem hlubší součástí našeho bytí. Jejich prožívání a vnímání je velmi důležité pro správné fungování autonomního nervového systému.
Země (slezina, žaludek) je hlavně o jídle. Slezina je z pohledu obranyschopnosti jeden z nejdůležitějších orgánů. Jemné esence, které jsou získávány z potravy, pak putují do plic a zajišťují výživu pro celý organismus. Slezina nemá ráda chlad a vlhko. Miluje, když jí dáváme teplou potravu. Z pohledu čínské medicíny to však není jen o teplotě dle stupňů celsia, ale čínská dietetika popisuje i tzv. povahu potravin. Např. mléko má povahu chladnou a vlhkou a to slezina nemá ráda. Toto téma by však bylo na samotný článek. Ještě jedna věc slezinu oslabuje. A to je nadměrné přemýšlení. Naše nezastavitelná a často zacyklená mysl je destrukcí pro obranyschopnost. Slezina také často představuje lpění na minulosti, na vzpomínkách, ale i na věcech. Často svým klientům radím, že při cestě za silnou obranyschopností je nutné se zbavit minulosti, a to jak v hlavě, tak ve skříni.
Dalším prvkem je kov (plíce a tlusté střevo). Plíce jsou základním tvůrcem WEI QI (obranné čchi). Z pohledu mnoha celostních přístupů známe, že střevo důležitým elementem imunitního systému. Je to však hlavně proto, že je to párový orgán křehkých plic. Mnohdy však problémy již začínají o krok dříve, ve zmíněné slezině, která má plíce vyživovat. Plíce jsou také o dechu. O jeho hloubce a kvalitě, vědomém dýchání, kdy dech otevře prostor pro správné proudění čchi.
No a konečně element vody (ledviny a močový měchýř), energetický orgán, který nebetyčně ždímeme nedostatkem spánku, nadměrným výkonem a malým odpočinkem. Žijeme v době zaměřené na výkon a těžko hledáme oázu klidu. Nějakou dobu to naše ledviny kryjí. Každému jinak déle. Vyčerpali jste si někdy kontokorentní účet? Pak víte, jak je těžké ho doplni. Přesně takto je to s ledvinami. Vyčerpáváme si v nich svůj životní kontokorent. Bez životní změny pak k uzdravení prostě nedojde.
Na pomoc mohou přijít i bylinky
Když se řekne čínská či východní medicína, nemohou určitě chybět bylinné odvary, tinktury apod. I to k celostní léčbě patří, je to její nedílnou součástí. Nelze v tom však moc univerzálně radit. Pro mě jsou pro posílení imunity vždy první volbou imunomodulační houby. Ať už mluvíme o čím dál známější Reishi či Cordycepsu nebo méně známé Maitake, Shiitake, Porii, popř. různých kombinacích jako je ImunoBran, Triton atd. Každý produkt má svá specifika, ale jedno mají společné, dokáží modulovat imunitní systém a chránit tělo před vznikem nemoci (i když nám EU zakazuje takové věci tvrdit). Dnes již víme, že i za vznik rakoviny může selhání imunitního dohledu. Houby a jejich účinky jsou popsány v knihách, které jsou starší než 1000 let. Dnes jsme došli do doby, kde je možná potřebujeme mnohem více, než kdy před tím. Napadá mě, že bych se příště mohla zaměřit na téma stres a jeho vliv na obranyschopnost.
Závěrem na zamyšlení
Závěrem bych jen shrnula předchozí odstavec. V poslední době přibývá imunitní poruch, ať už autoimunit nebo imunodeficiencí. Proč? Stačí si jen odpovědět na následující otázky. Jak a co jíme, jak a co dýcháme, jak hodně se věnujeme adekvátnímu odpočinku, jak přemýšlíme a jak se ze života skutečně radujeme …. JAK MILUJEME SAMI SEBE.
Mgr. Jana Kubíčková
VAŠE REAKCE
Dobry den, velice se mne libi Vas clanek a temer ve vsem souhlasim. Moderni zapadni medicina toho resi malo a nejde ke korenu problemu, sposta lidi je s tim dnes srozumena. Samozrejme bylinkami neni dobre lecit, protoze farmaceuticky prumysl musi vydelavat. Prosim neprestavejte psat, mate mnoho ctenaru a priznivcu!!