Pálení žáhy a poklad jménem jilm
Troufnu si říct, že většina z nás si při slově jilm ani pořádně nevybaví, jak takový strom vypadá. Není divu - v našich lesích je jejich zastoupení velmi řídké a z celkových 45 druhů se u nás vyskytují jen tři. Přesto stojí za to, jim věnovat pozornost. Kromě výborných užitných vlastností, které dřevo jilmu má (např. slavný benátský most Ponte Rialto stojí na jilmových pilotech), nám může ulevit např. při trávení.
Už staří keltové (a věřím, že nebyli sami) věděli o léčivých účincích jilmu a připravovali ze sušené kůry prášek jako základ placek na poškozenou pokožku.
Článek si můžete i poslechnout
Dnes je prášek z vnitřní kůry jilmu oblíbeným prostředkem ve všech odnožích přírodní medicíny. Má totiž naprosto unikátní vlastnosti a působení.
Jedná se o typ vlákniny, která má schopnost přilnout na stěnu sliznic, hezky ji pokrýt a chránit před poškozením. Umožní hojení a zároveň je propustná pro živiny. Jelikož se jedná o jemnou rozpustnou vlákninu, nedráždí ani citlivé zažívání, podporuje peristaltiku střev a vylučování, a působí jako prebiotikum (potrava pro prospěšné střevní bakterie).
Kdykoliv potřebujeme chránit a regenerovat sliznice, můžeme sáhnout po jilmu.
Více druhů jilmu?
V doplňcích stravy se setkáme s druhy Ulmus Rubra a Ulmus fulva. Z pohledu účínku je to jedno. Ale rozdíl je ve způsobou zpracování. Můžete se setkat s práškem nebo extraktem. Obojí je v pořádku, jen každý má trochu jiné použití.
Extrakt (hnědá sklenička vlevo) nevytvoří při míchání gel. Chutná spíše jako hořká káva a přináší mnohem větší působení v oblasti žaludku. Jako hořčina více "zchlazuje".
Prášek (světlejší sklenička vpravo) vytvoří hustý gel, který chutná podobně jako psyllium. Je více slizovitý a přilne na sliznicích už od úst. Má více vlastnosti vlákniny a dodává do těla vlhkost.
Ani jedno není dobře nebo špatně. Je jen potřeba si uvědomit, co potřebujete.
Nejčastější použití
Gastroezofageální reflux (pálení žáhy)
Když pálí žáha, znamená to, že kyselý žaludeční obsah a kyselé výpary stoupají jícnem nahoru a způsobují nepříjemné pálení. Pokud se to stane výjimečně při přejedení nebo dietní chybě, nejedná se o velký problém. Ten nastává, pokud se reflux objevuje dlouhodobě.
Sliznice jícnu není na působení kyselin uzpůsobena a snadno dojde k jejímu poškození. Následkem pak může být zjizvení způsobující zúženiny až srůsty a v extrémním případě až nádorové bujení. Samozřejmě v takovém případě je potřeba jít k jádru a řešit příčinu refluxu. Pokud je to možné, je lépe se vyvarovat užívání antacid, která se bohužel při refluxu rutinně předepisují, aniž by byla potvrzená hyperchlorhydrie (nadbytek kyseliny v žaludku). Nejen, že neřeší příčinu, ale mohou stav ještě zhoršit, nehledě na spoustu nežádoucích účinků.
Jako první pomoc je jilm jasná volba. Okamžitě uleví od pálení a nedovolí kyselinám, aby jícen dráždily. Navíc má tu výhodu, že nemá kontraindikace a může se používat dlouhodobě.
POUŽITÍ
1 čajová lžička do 100 ml teplé (ne horké) vody, rozmíchat, nechat chvilku odstát a vypít 3 x - 10 x / den, ale klidně i víckrát, podle potřeby. Při refluxu ho potřebujeme hlavně po jídle, aby vytvořil v žaludku ,,pokličku" a nedovolil kyselinám stoupat. Klidně si ho ale dejte kdykoliv ucítíte pálení. Pokud vás trápí pálení v noci, dejte si jednu dávku před spaním a další si klidně připravte k posteli.
Zde můžete použít jak extrakt, tak prášek. Pokud je problém jen v oblasti žaludku (tlak, nevolnost, pálení pod spodem hrudní kosti) použila bych extrakt, je v této oblasti mnohem účinější.
Pokud při refluxu již kašlete a cítíte pálení v krku, použijte prášek.
Gastrické či duodenální vředy, záněty žaludku nebo střev, střevní propustnost
Při jakémkoli podráždění, zánětu nebo narušení gastroinstestinálního traktu jilm opět zafunguje jako hojivý prostředek. Při těchto stavech bývá bolestivé, když potrava přejde přes poškozené místo, například vřed. Potrava obsahuje spoustu agresivních složek a i její mechanické působení nám ránu dráždí a komplikuje hojení. Jilm sliznice pokryje, ochrání a umožní hojení.
POUŽITÍ
Stejně jako při refluxu, akorát zde ho doporučujeme zejména před jídlem. Jinak ale kdykoli budete potřebovat.
Zde doporučuji použít prášek, hlavně v případě zvýšené propustnosti střeva (leaky gut syndrom).
Poruchy trávení, plynatost, dyspepsie
Pokud vám z jakéhokoli důvodu trávení nefunguje jak má, jilmem nikdy nic nezkazíte. Zregeneruje sliznici, podpoří vylučování a prospěšné bakterie a sniží střevní propustnost, kterou dnes máme všichni, co si budeme povídat. :) Navazuje na sebe toxické látky a pomůže jak při průjmu, tak při zácpě. Můžete použít jak extrakt, tak prášek.
Jediný případ, kdy bych s ním byla opatrná jsou akutní infekční průjmy. To je střevo opravdu hodně podrážděné a jilm by mohl průjem zhoršit. Dieta, černé uhlí a černý čaj budou lepší volba a jilm si dejte až v druhé fázi pro regeneraci.
Bolest v krku
Při bolestech v krku můžete jilm taky zařadit. Zde je dobré ho popíjet po doušcích celý den, případně kloktat.
Zde je lepší použít prášek.
Ekzémy a kožní záněty
Jeho hojivé a svíravé účinky lze využít i na kůži. Umíchejte z prášku hustou kašičku, naneste na kůži a převažte gázou. Uleví od zarudnutí, pálení i svědění.
Zde jednoznačně prášek.
Jilm se prostě vyplatí mít doma. Mohou ho všichni, kdykoliv a prakticky v jakémkoli množství. Pozor si dejte jen, pokud užíváte nějaké léky a nechte si od nich odstup alespoň půl hodinky. Jilm, stejně jako každá vláknina snižuje jejich vstřebávání.