Léčivé houby - o elixíru zdraví s tisíciletou tradicí TČM

Věděli jste, že tradice čínské medicíny je stará přes 4 000 let a osvědčené léčebné postupy se používají v původních i moderních formách dodnes? Čínská medicína využívá léčivé síly bylin a hub. A právě houby jsou významným prvkem tohoto tradičního systému péče o zdraví. Jejich účinky na lidský organismus jsou velmi rozmanité.

Proudí správně vaše energie jin a jang?

Čínská medicína vnímá člověka jako jeden celek, ve kterém proudí energie "čchi" – která má jinovou a jangovou kvalitu. Jang představuje mužskou energii síly - rozptyluje a stoupá, jin zase tu tvořivou ženskou - ta se zanořuje a klesá. Pokud jsou tyto proudy energií ve vzájemné harmonii, cítíme se a jsme zdraví.

Nemoc z pohledu čínské medicíny

Příčinou nemocí je v čínské medicíně narušení rovnováhy energií jin a jang. K nesouladu může docházet z mnoha důvodů. K nejčastějším patří stres, nezdravý životní styl, průmyslově zpracovaná strava, nepřiměřené emoce nebo dlouhodobé užívání léků. Toto narušení se projevuje tělesnými i psychickými potížemi, které mohou přerůst až do závažných nemocí. Úkolem čínské medicíny je nerovnováhu v organismu odstranit a harmonizovat tělo i mysl.
 
K tomu používají různé metody, např. akupunkturu, léčivé masáže tuina, cvičení QIGONG a samozřejmě byliny a houby. Fytoterapie z pohledu čínské medicíny je jednou z nejrozáhlejších na světe.
Shiitake-ImunoBran-glukan

Houby v čínské medicíně a postoj EU

Nejvyhledávanějšími houbami jsou cordyceps, shiitake, reishi a maitake. V poslední době se pak na první místo dosátává Outkovka pestrá (coriolus). Zajímavostí je, že houby byly v Číně i Japonsku dlouho vnímány na jedné straně jako byliny a na druhé jako jídlo. Zkušenosti a znalosti jejich příznivého vlivu na zdraví se předávaly z generace na generaci po tisíce let. Až současné vědecké výzkumy odhalily jejich pravé tajemství a analyzovaly v houbách složky (hlavně betaglukany), které stojí za jejich blahodárnými účinky.
 
Druhou zajímavostí je, že komisi EU nepřesvědčila tisíciletá tradice ani výsledky vědců a podle nového nařízení EU nepovoluje uvádět kompletní škálu zdravotních účinků u potravinových doplňků, které extrakty z hub obsahují.

Vzácný extrakt z hub Shiitake, Reishi a Maitake

Komu by se chtělo – v dnešní moderní době – houby sbírat, sušit a vyrábět z nich léčebný prášek. Díky moderním postupům si dnes můžeme dopřát extrakty z hub v jedné tabletě a využít tak všechny příznivé účinky najednou. Každá z hub je výjimečná svými účinky na lidské zdraví. Společně tvoří silný zdroj vitality a vyrovnanosti organismu. Pojďme se na jednotlivé houby podívat blíže, i když EU by s tímto popisem jistě nesouhlasila :-)

Houba shiitake: booster imunity

Shiitake-ImunoBran-glukan
Houba shiitake se díky svým účinkům na zdraví právem zařadila mezi superpotraviny. Shiitake je japonský název houby, která je u nás známá pod jménem houževnatec jedlý, latinsky Lentinus edodes.
Shiitake je v čínské medicíně ceněna pro své povzbuzující a posilující účinky. V Japonsku se dokonce výtažky z této houby,využívají při konvenční léčbě rakoviny. Výzkumy odhalily, že houby shiitake obsahují velmi vysoké množství antioxidantu L- ergothionin, který chrání buňky před předčasným stárnutím.
Kdybychom popisoval účinek shiitakedle čínské medicíny, znělo by to takto:
  • Doplňuje Qi a XUE.
  • Posiluje PI a WEI.
  • Přeměňuje TAN a zvlhčuje suchost.

Tropismus má k Žaludku, Slezině a Plicím.

Tyto účinky pak lze využítu těchto potíží:
  • Alergické reakce (ovilvňuje produkci histaminu, serotoninu a katecholaminů).
  • Antikoagulační působení.
  • Protivirové působení (herpes viry, viry hepatitidy B, chřipkové viry).
  • Imunomodulační účinky a zvyšováním fagocytické aktivity makrofágů podporuje léčbu onkologických onemocnění. V Japonsku je pro tyto účinky využívána v podobě silného extraktu i v konveční léčbě.
  • Ochranné působení u fyzicky a psychicky aktivních osob.
  • Je přírodním zdrojem minerálů a vitamínů (toto platí pouze pro biomasu, nikoliv extrakt) - obsahuje draslík, fosfor, železo, zinek, vápník, měď, hořčík, mangan, germanium, stroncium, vitamin B2, C, D2

Houba reishi: elixír dlouhověkosti

Proč se této houbě v čínské medicíně říká houba nesmrtelnosti? Houba reishi je považována za zdroj dlouhověkosti a vitality již několik tisíc let. Věhlas houby reishi se rozšířil z Japonska do západních zemí. Reishi si mnohé domácnosti dokonce sami pěstují. U nás houbu známe pod názvem lesklokorka lesklá, latinsky Ganoderma lucidum.
Důvody, proč je v  houba reishi tolik ceněná:
  • Aktivuje imunitní systém.
  • Podporuje funkce mozku.
  • Upravuje hladinu cholesterolu.
  • Napomáhá funkci oběhové soustavy.
  • Posiluje funkci ledvin.
  • Zpomaluje stárnutí organismu.

V díle Bencao gangmu (1578 n.l) se o této houbě říká, že "její stálé používání snižuje váhu a zvyšuje průměrný věk dožití". *

Poslední, ale stejně významná houba z naší silné trojky nese název maitake. Maitake v překladu znamená tančící houba. Je často využívána v kuchyni, důležitější jsou však její léčebné účinky. Obsahuje vysoké množství alfa i beta glukanů, které pomáhají chránit organismus. Maitake výborně působí jako prostředek detoxikace těla. Navíc má schopnost odvádět z těla vlhkost v podobě tuků. U nás je známá jako trsnatec lupenitý, latinsky Grifola frondos.
Proč je houba maitake tolik oblíbená?
  • Pomáhá v boji s nadváhou (to dělá její účinek - odfiltrovává vlhkost a posiluje Slezinu).
  • Zvyšuje imunitu.
  • Čistí organismus od toxinů (v čínské medicíně má účinek pročišťuje horkost).
  • Snižuje únavu (navyšuje čchi).

O dalších medicínálních houbách jsme si povídali s Danielou.

Z nabídky eshopu