350 Kč
4 časté zdravotní potíže, které má na svědomí nedostatek hořčíku
Věděli jste, že za mnoho zdravotních potíží, se kterými se denně setkáváme, může nedostatek hořčíku? Hořčík je jedním ze základních stavebních kamenů našeho organismu, a když nám chybí, celý náš systém se začne postupně hroutit jako domeček z karet.
Ti, kteří už zjistili, jak je hořčík důležitý, na něj nedají dopustit. Hořčík je oblíbenou „drogou“ vytížených managerů i maminek malých dětí. Oba tyto tábory spojuje stres, málo spánku a přemíra povinností. Příznaky nedostatku hořčíku na sebe nenechají dlouho čekat. A jaké jsou tedy nejčastější zdravotní problémy, za které může chybějící hořčík?
Napětí a nervozita
Možná jste se s tím už také setkali. Jste jako na trní, cítíte vnitřní neklid a nervozitu, a to vše bez zjevné příčiny. V takovém případě zkuste nejdřív sáhnout po hořčíku. Hořčík je nezbytný pro normální činnost nervů, přináší uvolnění svalů a orgánů. Jeho nedostatek se projevuje právě neklidem a napětím.
Zajímavostí je, že ve stresu naše tělo spotřebovává několikanásobně více hořčíku, než je tomu ve stavu klidu a pohody. Čím více stresu prožíváte, tím více hořčíku potřebujete.
Únava a nedostatek energie
Připadáte si občas jako bez života? A přitom jste třeba jen bez hořčíku. Hořčík pomáhá vstřebávání cukrů do buněk, a tím se podílí na tvorbě energie. Také zlepšuje využití kyslíku v buňkách. Při velkém pracovním vytížení, sportovním výkonu nebo po probdělé noci bude hořčík zachráncem, který vám vrátí sílu do žil. Pořádný spánek nenahradí, ale pomůže cítit se lépe.
Křeče v nohách
Ve spánku, ráno při protahování nebo kdykoli při sportu se můžou v nohách objevit nepříjemné křeče. To je jasné znamení, že jste zapomněli na hořčík, který se tak hlásí o pozornost. Hořčík je doporučován i při tzv. syndromu neklidných nohou, který se projevuje nepříjemnými pocity v nohách a nutkání s nohama pohnout. Syndrom neklidných nohou vás tak nenechá dívat se večer v klidu na televizi a v posteli pak brání usínání. I když příčiny syndromu můžou být různé, doplnění hořčíku je určitě nejjednodušší způsob, jak začít potíže řešit.
Píchání v boku při běhu
Rozhodli jste se začít běhat, ale po prvních set metrech vás zastaví urputné píchání v boku? Za tuto nepříjemnou bolest může nesprávně sladěný rytmus dýchání a běhu. Začínající běžci dýchají často pouze povrchně a spodní část trupu se dostatečně neokysličuje. Ozve se pak křečí a známým pícháním, kterým říká: Zastav se a pořádně se nadechni. A měl sis vzít hořčík. Cha!
Až příště půjdete běhat, před startem doplňte hořčík, který má protikřečový účinek, nehrajte si na Usaina Bolta, běhejte takovým tempem, které vám dovoluje přirozeně dýchat, a nepřekračujte doporučenou tepovou frekvenci.
Jak doplnit hořčík?
Nejlépe vstřebatelná forma hořčíku je hořčík navázaný na aminokyselinu glycin, tzv. magnesium glycinát. Přípravek můžete užívat dlouhodobě a doplňovat tak hladinu hořčíku průběžně. Výhodou kapslí je to, že neobsahují žádný cukr, sůl, sóju, lepek, umělá barviva a konzervanty, proto kapsle můžou užívat i lidé s intolerancí na tyto složky.
Samozřejmě ani hořčík není všemocný, obzvlášť pokud jsou příčiny potíží závažnější, ale určitě je dobrou první volbou. Pokud byl původcem potíží skutečně chybějící hořčík, změnu na sobě pocítíte velmi brzy.