Menopauza není nemoc, je to životní fáze, přesto jsou na ni předepisovány léky.
Co je vlastně menopauza (klimakterium)
Je to životní fáze v cyklu ženy, kdy v jejim těle probíhají velké fyziologické změny, ke kterým se přidává psychické přizpůsobování se této situaci. V této části života již nemá na vybranou, a pokud neměla děti nebo jich měla méně, než chtěla, může to přivodit nepříjemné psychické stavy. Celkově tyto změny často vedou k úzkostem. Samozřejmě to tak není vždy, ale mnohdy je to pro ženské psyché náročné období.
Z pohledu čínské medicíny vchází v tomto období žena do tzv. jinového cyklu (z období země, do období kovu – z období tepla a vlhka do období chladu a sucha – do podzimu). Právě rezervoár jinové složky určuje, jak se bude žena v tomto období cítit a jaké problémy mohou nastat.
Článek si můžete i poslechnout.
Trochu s nadsázkou by se dalo říci, že jak moc si žena za svůj plodný život hmátla do "jinových" rezerv, tak bude probíhat její "jinová" životní fáze, tedy menopauza a období po ní.
Co je Jin?
O definici JIN bych mohla přednášet hodiny a k jádru pudla bych se stejně nedostala. Nicméně je to složka, která je v organismu reprezentována prvky – samičí princip, pasivita, žena, zem, Měsíc, smrt, nehybnost, forma, voda, podzim, zima, noc, chlad, vlhko, tma, měkké, klesání, vpravo, nitro, dostředivost. Velmi zjednodušeně lze říci, že když je prázdnota JIN (YIN XU), tyto charakteristiky nejsou v dostatku a dojde k tomu, že pasivita přejde v aktivitu (nejčastěji je to bušení srdce), voda se mění v oheň (návaly horka do horní části těla), noc je den (nespavost nebo neschopnost usnout), nitro jde ven (velké pocení, které se dere ven). Doplňování JIN je tedy vždy základ.
Někdy je fascinující nad těmito souvislostmi přemýšlet. Z pohledu TČM jsou hormony charakterizovány takto:
Estrogen = YIN (JIN)
Progesteron = YANG (JANG)
Testosteron = extrémní YANG
Když chybí YIN, znamená to, že chybí estrogen. Estrogen se uchovává v tucích. To je často důvod, proč ženy v menopauze přibírají. Tělo si přirozeně uchovává zásoby.
Co nejvíce vyčerpává Jin?
Přepracování – u nadměrné fyzické práce odchází z těla Yang. Jenže to není tak úplně problém dnešní doby. U nás převládá spíše psychické přepracování, dlouhé hodiny práce u počítače a nedostatek spánku, to je vyloženě žrout yinových složek.
Porod více dětí za sebou a nedostatečné doplnění.
Emoční stres. Z praxe bych mohla potvrdit, že toto je nejvýraznější příčina, proč menopauza chodí dříve. Emoční stres doslova spaluje hormony.
Životní styl, který vyčerpává ledviny. Tam se řadí hlavně nedostatek spánku a nedodržování přirozených biorytmů. Když spíme, doplňujeme krev a tím i Yin. Bohužel se z toho často stává zamotaný kruh, protože ženy v menopauze mají často problémy se spánkem. Klidně bych mohla prohlásit, že každá žena v menopauze pozoruje změny ve spánkových návycích a určitou míru nespavost.
Symptomy jsou různé a každá žena to má jinak
Mezi nejčastější projevy lze zařadit
Návaly horka v průběhu dne s pocením hlavně v horní části těla.
Nyní by bylo nasnadě dát nějaké doporučení co s tím Jenže to není tak úplně jednoduché. Výše uvedené symptomy mají nějaký kořen a ten je potřeba nalézt. Mohu vám dát pouze lehký návod.
Často je to o ledvinách
Ženy v menopauze mívají prázdnotu o yin i yang ledvin a rozhodně nic nezkazíte, když je začnete doplňovat. Na to lze doporučit dvě směsi Vyrovnání cesty YIN (2 tablety večer) a Vyrovnání cesty YANG (2 tablety ráno).
Pokud je hlavním problémem nespavost a stavy úzkosti, tak skvěle funguje Nebeská císařovna, kdy si nasaďte 2 – 6 tablet denně v kombinaci s hořčíkem.
Řešíte-li hlavně suchost je to opět o yin a krvi a tam mám vyzkoušený Ženský poklad s lněným olejem.
Jemné zacházení je základ
Životní stadium menopauzy vyžaduje jemné zacházení. Pro mnoho žen menopauza evokuje, že jsou staré a k ničemu. V dřívějších dobách to bylo naopak. Žena byla vážená právě, až když dosáhla tohoto věku.
Navíc dámy, přichází vám období, kdy vás již nebudou vyčerpávat neustálé hormonální výkyvy a ztráty krve. Začněte tuto novou část života žít hlavně pro sebe.
Mgr. Jana Kubíčková
O menopauze jsme si popovídali i s MUDr. Uríkovou.