Psychosomatika, nebo-li psyché se somatizuje na těle, je v poslední době velké téma. Napadlo vás někdy, že to může být i naopak? Že nepohoda těla se může projevit na emocích?
Člověk je bio-psycho-sociální bytost a ze všech těchto tří aspektů je potřeba na zdraví nahlížet.
A nejen to, do toho nám vstupují ještě naše hodnoty, víry, přesvědčení, které utvářejí to, jak se cítíme, ale reaguje na to i náš svalový tonus .... Zkuste si jen uvědomit, jak se cítíte, když se díváte na zprávy a vidíte, že vyhrává vaše neoblíbená politická strana. ANO i toto může způsobit třeba potíže s trávením.
Tři aspekty našeho bytí
Psycho-bio-sociální - co to znamená? A jaké přesně jsou souvislosti s naším zdravím.
Psycho - naše emoce
Bio - naše tělo
Sociální - naše vztahy
V čínské medicíně se rozlišují také tři aspekty, které v podstatě rozšiřují to naše bio-psycho-sociální o další systém.
Esence JING - Esence je nejhustější substancí. Je to určitá síla, kterou dědíme po předcích. Je to kombinace prenatálních esencí matky a otce. Po narození se uchovává v LEDVINÁCH SHEN a je základem vitality. Představuje naši svíci životní energie. Čím silnější je esence, tím je člověk tělesně i psychicky odolnější. Je základem QI a kořenem SHEN.
Energie QI - Představuje jemnější energii, kterou vytváříme a hospodaříme s ní dle toho, jaký život žijeme. Je zpracovávána PLÍCEMI FEI, ŽALUDKEM WEI a SLEZINOU PI. Naše energie je tedy dána tím jak a co dýcháme a jak a co jíme. Je-li energie QI v pořádku doplňována nemusíme si tahat energii z Esence JING a děláme tak dobrý "pelíšek" pro ducha SHEN.
Duch SHEN - Vyjadřuje jakousi inteligenci a schopnost reálně myslet. SHEN září v očích. SHEN je uchován v SRDCI XIN. Z těchto tří je to nejjemnější a nemateriální energie. Pokud je esence JING slabá a QI vyčerpaná, SHEN trpí a může se stát nešťastným, depresivním nebo úzkostlivým a naopak, pokud jsou JING a QI silné, SHEN je šťastný, vyrovnaný a čilý. Pokud je SHEN znepokojován emočním stresem, nutně to ovlivní esenci JING a energii QI.
Pokud neobhospodaříme všechny tři úrovně, tak prostě k uzdravení dojít nemůže. Moudré zacházení s těmito poklady nás vede k plnému životu.
Konkrétní příklad
Není lepší emocí, na které si to vše ukázat, než hněv. Je potřeba si také uvědomit, že do hněvu patří i sebelítost, což je hněv obrácený vůči sobě.
Hněv (sebelítost) je emocí, která náleží elementu Dřevo (Játra a Žlučník).
Játra a jejich QI (čchi) řídí v organismu průchodnost (nic se neblokuje a vše volně proudí jak má). Žlučník zase řídí rozhodnost.
Pokud je mindset dané osoby sebelítostný, naštvaný na celý svět a "vše je špatně", tak dojde k poškození mechanismu proudění QI (čchi) a začíná kolotoč.
Poškození mechanismu QI se může projevit jako
- pálení žáhy
- bolesti žaludku
- bolesti podél dráhy jater hlavně v oblasti hrudníku a žeber
- hluboké povzdychávání
- obtížná rotace těla
- nadýmání
- poruchy trávení
- nervová deprese s nadýmáním
- nepravidelná nebo bolestivá menstruace
- mezižeberní neuralgie
- bolestivost v podžebří
Léčba by pak měla probíhat tak, že napravíte tělesné změny. Pracujete na psychickém nastavení, které pomůže více rozumět emocím a jejich vzniku. Upravíte si vztahy.
Nepohoda těla také může způsobit hněv a sebelítost
K poškození mechanismu proudění QI (čchi) může dojít také v případě, že v rámci svého životního stylu hodně sedíme, poleháváme, sledujeme z gauče různé krimi seriály a televizní zprávy.
Nicméně i pokud dojde k pohmoždění v oblasti žeber jako následek úderu, tak to může vést k silní emoční nepohodě v oblasti hněvu nebo sebelítosti. A nemyslím tím jen daný okamžik, že to bolí, že jste omezeni na delší dobu v pohybu, ale i pokud není úraz dostatečně řešen nebo je řešen špatně (třeba dlouhodobé chlazení zranění), tak může způsobit emoční změny.
Léčba by pak měla probíhat tak, že napravíte tělesné změny. Uvědomíte si změny na svých emocích a pokud jsou trvalejší, tak na nich pracujete. Upravíte si vztahy, protože podrážděností jste na nich mohli způsobit šrámy.
Rezonuje s vámi toto téma? Poslechněte si náš podcast o psychiatrii s celostním přesahem.