700 Kč
Sezónní i celoroční alergie jsou prostě otravné
Alergie patří mezi nejčastější formy onemocnění imunity. Můžeme se dohadovat co za to může, zda stále více znečištěné prostředí, nevhodná výživa nebo třeba i špatně léčené infekce horních cest dýchacích nebo ekzémy v dětství.
Svoji roli nepochybně hraje i genetický vliv, kdy člověk má vrozenou vysokou hladinu IgE, která jej předurčuje k IgE zprostředkovaným alergickým reakcím, které se mohou vyskytnout v podobě projevů na kůži (atopický ekzém), v průduškách (atopické astma), nebo v nose (alergická rýma). Atopik může trpět všemi třemi stavy.
Alergie však může vzniknout v jakémkoliv věku, největší riziko nesou děti v prvním roce života. Vznik alergií v nesouvisející s genetikou je pravděpodobně důsledkem opakovaného napadení větrem FENG, která nejsou náležitě doléčena.
Nejčastější alergeny (tedy látky, které iritují náš imunitní systém)
Pyly trav a stromů - sezónní alergie (senná rýma)
Roztoče, zvířecí chlupy nebo plísně - celoroční alergická rýma.
Hmyzí kousnutí nebo bodnutí.
Chemické látky – kosmetické výrobky s obsahem mnoha přídatných chemických látek, umělé tkaniny, léky.
Některé potraviny, zejména vajíčka, ryby, ořechy nebo mléko.
Iritátorem se může postupně stát cokoliv - parfémy, cigaretový kouř ....
Alergická rýma
My se v tomto článku zaměříme právě na alergickou rýmu (bez spojení s astmatem), která se projevuje svěděním v nose a očích, kýcháním a ucpaným nosem. Při alergické rýmě může svědět i patro v ústech a rýma je vodnatá a bílá. Někdy jsou postiženy oči a spojivky mohou být zarudlé a svědit.
Diagnóza alergie je novodobá záležitost a my o ni takto nebudeme mluvit, protože nesmíme diagnózy, v souvislosti s bylinami, zmiňovat. Ač je to novodobá záležitost, tak se se symptomy potýkali již před stovkami let. To, co my jsme nazvali alergií, najdeme v TČM pod BIQIU (doslova "plný nos").
Léčbu alergie nechme na lékařích
Na alergickou rýmu jsou podávány léky - antihistaminika. Při kontaktu alergenu se sliznicí dochází k uvolňování velkého množství histaminu, který sám o sobě vyvolá zvýšenou propustnost epitelu, čímž do několika minut nastává reakce - kýchání, silné zvýšení nosní sekrece a do několika desítek minut ucpání nosu. Antihistaminika brání histaminu dostat se na místo jeho působení a snížit tak přehnané reakce.
BIQIU a teorie TČM
Pro symptom Biqiu je charakteristické svědění v nose, kýchání, velké množství bílých vodnatých sekretů a plný nos. Sliznice je zduřelá, nikoliv zanícená.
Při alergické rýmě často dochází k tomu, že se sezónní rýma změní v chronickou a může vzniknout zánět vedlejší dutin. To už dle TČM odpovídá jinému symptomu Biyuan, kdy plíce FEI přestaly plnit svoji rozptylovací funkci a neřídí sestupování čchi, v nose se pak vyvine stagnace čchi a krve XUE. Nosní sekrety jsou pak často hnisavé a se zápachem. To ale není tématem tohoto článku.
Čeština má krásné slovo – obranyschopnost
Imunitní systém je v podstatě tzv. obranná čchi (WEI QI). Její síla představuje aktuální odolnost organismu. Já v této souvislosti používám ráda krásné české slovo – obranyschopnost. Vyjadřuje přesně to, čím tato obranná čchi je.
Z praxe vím, že lidé s dobře fungujícím imunitním systémem, mají mnohem lepší „mechanismus obrany“ nejen proti nemocem. Jsou adaptabilnější a imunní i proti každodenním okolnostem jako jsou špatné vztahy, pomluvy a stres. Tato obranná WEI QI totiž proudí na povrchu těla a možná i trochu "nad ním" a můžeme si představit, že pokud je dostatečně silná, odráží doslova vše, co by mohlo člověku ublížit. V okamžiku, kdy je WEI QI slabá, může do těla proniknout škodlivina XIE QI.
Pro potřeby tohoto článku je XIE QI (škodlivina) alergen. Našim cílem by tedy mělo být posílit tuto WEI QI, za což primárně odpovídají plíce FEI, slezina PI a ledviny SHEN.
Jejich nerovnováhu řešíme pomocí bylinných směsí, ale hlavně úpravou životosprávy a životního stylu na všech úrovních bytí (tělo, duch, duše, vztahy ....).
Navíc vždy je potřeba rozlišit řešení vrcholku (projevy - řešíme během sezóny) a kořene (příčina - řešíme mimo sezónu).
Bylinné směsi jsou tedy velmi individuální, ale obecné rady úpravy životního stylu lze použít vždy.
Plíce FEI
Plíce, a to jak ty popisované dle západní medicíny, tak ty čínské plíce FEI, potřebuji dech. Existuje i sestava orgánových cviků, kdy kromě dechu aktivujete i příslušnou dráhy (viz obrázek - cvičení pro posílení plic). Ale ona stačí i pravidelná procházka na čerstvém vzduchu.
Vstupem plic FEI je nos. Nádech a výdech by tedy měl být prováděn jen nosem.
Pokud je příčinou symptomu biqiu právě prázdnota plic, tak projev je svědění v nose, kýchání, bílé vodnaté nosní sekrety, svědění v hrdle, samovolné pocení, bledý jazyk.
Slezina PI
Slezina miluje pravidelnost v jídle, vypnutou hlavu a jedení v klidu. Potřebuje sladkou chuť. Tu přirozeně sladkou, ne dortíky. Do přirozeně sladké chuti patří dýně, batáty, rýže nebo jáhly.
Takto vypadá orgánový cvik pro posílení dráhy sleziny PI a žaludku WEI.
Pokud je příčinou symptomu biqiu právě prázdnota slezinové čchi, tak projevem jsou chronické záchvaty kýchání, bílé vodnaté nosní sekrety, plný nos, bílá nosní sliznice, pocit těžké hlavy, únava, nechutenství, řídká stolice, bledý a nateklý jazyk.
Slezině a její funkci v TČM jsme věnovali celý článek.
Ledviny SHEN
Potřebují spánek, odpočinek a teplo. Nesnáší ponocování a nadměrnou aktivitu (běhání maratonů apod). Milují vývary - tedy přirozeně slanou chuť. Emocí ledvin je strach. Nadměrné propadání obavám jejich činnost oslabuje. K jejich léčbě je potřeba dát důvěru tomu, že vše je v pořádku a jak má být.
Pokud je příčinou symptomu biqiu právě prázdnota jangu ledvin, tak se jedná již o chronický stav, rýma se horší v zimě, je snížená schopnost rozlišování pachů, bílá nosní sliznice, motání hlavy, hučení v uších, zimomřivost, bolesti spodní části zad, studené nohy a bledý jazyk.
Ledvinám z pohledu TČM jsme věnovali celý článek.
Příklad z praxe
Dále je článek viditelný jen pro přihlášené.
ZDROJ
Maciocia G, Praxe čínské medicíny (léčba nemocí pomocí akupunktury a čínských léčivých směsí), ANAG 2020, ISBN 9788075542465.