Z bylinného herbáře - KOPŘIVA DVOUDOMÁ

Spolu s pampeliškou bychom asi těžko hledali známější plevel se zdravotními účinky. Čaj z listů kopřivy patří do tradiční bylinkové lékárny stejně jako salát z listů pampelišky. Méně známý je fakt, že široké využití má i kopřivový kořen.

Článek si můžete i poslechnout

Obsah článku

  1. List a nať kopřivy a jeho účinky - podpora močení, ochlazení krve, preventivní pití a posílení při chudokrevnosti
  2. Kořen kopřivy a jeho účinky - hormonální vypadávání vlasů, DHT a testosteron, testosteron je maximální jagn, jak na výrobu tinktury.
Které léčivé účinky se vám vybaví, když se řekne kopřiva? Mně určitě podpora močení, pomoc při zadržování vody a posilující nápoj při chudokrevnosti. Na vnější použití pak oplach z listů jako podpora růstu vlasů. Odvar má takovou typickou špenátovou vůni. Úplně ji teď při psaní cítím.

List a nať kopřivy

O kopřivě se zmiňovalo množství významných historických osobnosti, například Dioscorides, Hippokrates, Hildegarda z Bingenu nebo Paracelsus. Dioscorides ve svých dílech uvádí množství různých použití, včetně léčení potlačené menstruace, popálení, vředů, nateklých žláz, výronů, krvácení z nosu, zápalu plic, astmatu, růže ve tváři a samozřejmě popisuje diuretické účinky. 1)
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica L.) má své přední místo i v knihách Marie Treben. V knize Zdraví z boží lékárny hned v první větě uvádí, že kdyby lidé věděli, jak je léčivá, tak by pěstovali jen kopřivu. Uvádí, že listy kopřivy jsou nejlepší léčivkou na pročistění krve a krvetvorbu. Má též dobrý vliv na slinivku břišní, proto se může podávat při potřebě snížit krevní cukr. Léčí i nemoci a záněty močových cest a chorobné zadržování (zástava) močení.
Trpíte-li na nějaký druh alergie (k tomu patří i senná rýma), doporučuje Marie Treben pít čaj z kopřivy, a to klidně delší dobu. 2)
Kopriva-dvoudoma
Na jaře mnoho z nás přidává kopřivu do zelených salátů nebo nádivek. O jedlé divočině se můžete více naučit zde:
Jedlá divočina online kurz

Podpora močení

Podpora moční je jeden z tradičních účinků listů kopřivy, kterého lze využít při premenstruačním zadržování vody, obtížném (zablokovaném) močení nebo otocích. Tuto schopnosti jí dává lehce ostrá přirozenost, která pomáhá rozhánět nahromaděné vlhko. Čímž by mohla pomoci i při ucpaných nosních dutinách se žlutým hlenem. Skvělou kombinací by pro kopřivu v tomto případě mohl být kořen pampelišky.

Ochlazuje krev

Zajímavé je, že tento popis najdeme jak v našich Evropských herbářích, tak v těch, které jsou sestavené dle čínské medicíny.  Co nám to říká? Že by se bylina mohla použít při nadměrném menstruačním krvácení nebo „špinění“ uprostřed cyklu. Vykašlávání krve nebo krvácení z nosu. Její sladká chuť a chladná přirozenost vstupují do krve, jemně ji ochlazují a vyživují. S kořenem lopuchu, by se tak list kopřivy, mohl využít i pro řešení alergických vyrážek a kopřivek, které jsou na pohmat horké.
 
Marie Treben uvádí, že kopřiva může pomáhát při revmatických chorobách a dně, což dle mého souvisí právě se schopností ochlazovat krev. Revmatické boleti, vhodné pro nasazení kopřivy, musí být horko a nesmí se zhoršovat v chladu.

Tradiční čínská medicína zná čtyři druhy rodu Urtica a označuje je jako qián má, ale ty mají trochu jiné účinky. 3)

V některých herbářích jsem narazila na doporučení popíjet kopřivu jako posilující nápoj. Právě i Marie Treben doporučuje preventivně pít jeden šálek denně, s tím, že od určitého věku se nám snižuje obsah železa v těle. V důsledku toho se dostaví stavy únavy a vyčerpanosti, člověk se pak cítí starým a málo výkonným. Pro obsah železa doporučuje denně pít kopřivu. Já jsem se samotnými listy velmi opatrná, a to pro jejich schopnost odvádět vodu (diuretický účinek), což může poškodit tekutiny a vysušit (poškodit yin).
Rozhodnete-li se pro popíjení kopřivy pro posílení u chudokrevnosti, tak u sebe sledujte, zda nedochází k navýšení suchosti, anebo do nápoje přidejte i kořen, který má výrazně doplňující účinky. Akorát pozor, připravuje se odlišně.
 
Listy kopřivy se pouze spaří, aby se zachovaly cenné látky.
 
Kořen kopřivy dáme 3-4 kořeny do studené vody. Necháme alespoň 20 minut odstát, pak přivedeme k varu, poté ztlumíme a na mírném "ohni" vaříme dalších 10 minut nebo 20 minut odstát.
 
 

Kořen kopřivy

Kdybych měla vybrat jednu bylinu pro muže, kteří se pohybují ve středním věku, kopřiva kořen by určitě byla na bedně. Má jedinečnou schopnost optimalizovat funkce endokrinního systému hlavně v souvislosti s reprodukčním zdravím, potažmo sníženým testosteronem. A důležité je to slovo OPTIMALIZOVAT, protože maximalizuje výkonnost, ale zároveň chrání. Kořen kopřivy by měl být užíván vždy s doplňky stravy s androgenními účinky.

Z kořene kopřivy však mohou těžit i ženy, když se objevují problém s estrogenovou dominancí. Což už dnes není problém jen žen.

Kopriva-koren

Kořen kopřivy a hormonální vypadávání vlasů

Zde je mnohem známější použití byliny saw palmetto, kteréá se obvykle předepisuje i při problémech s prostatou. Kořen kopřivy se však zdá být mnohem komplexnější a navíc nebrání důležité přeměně testosteronu na DHT. 
DHT
V průměru asi 2% testosteronu v séru jsou volné a aktivní, zbylých 98% je vázaný testosteron a již není aktivní. Na tento volný testosteron se váže SHBG (Sex hormon binding globulin - sexuální hormono vázající globulin). Kořen kopřivy dokonce dokáže rozvázat testosteron, který se již spojil s SHBG, což dále zvyšuje hladiny důležitého volného testosteronu.Stejně jako volný testosteron, je důležitý u žen i volný estrogen. Teprve navázáním na SHBG se zahájí procesy přeměny na škodlivé metabolity, jako estradiol. Enzym aromatáza převádí testosteron i estrogen, které jsou benigní, na škodlivé metabolity estrogenu, které mohou způsobit nepřeberné množství problémů, včetně rakoviny prostaty, prsu nebo děložního čípku. Tento proces se nazývá aromatizace a kořen kopřivy jej dle všeho umí blokovat.
 
DHT (dihydronetestosteron) se považuje za viníka číslo jedna při hormonálním vypadávání vlasů (androgenní alopecie), ale i při benigní hyperplazii prostaty. Saw palmetto se doporučuje, protože blokuje přeměnu testosteronu na DHT. Ale DHT není skutečný viník a zároveň je důležitý pro zdraví mužů.
 
DHT má mnoho funkcí a k jejich provádění se váže na testosteron a receptory DHT, které se nacházejí v celém těle, včetně mozku a pohlavních orgánů. Také však v prostatě a ve vlasové pokožce, kde kořen kopřivy „konkuruje“ DHT a připojuje se k jeho receptorům. V praxi to pak znamená, že DHT je stále k dispozici pro své další důležité funkce, ale není schopno zhoršit prostatu nebo interferovat s růstem vlasů. 
 
Podle Americke Asociace pro ztrátu vlasů je právě vazba DHT na vlasové folikuly ten klíčový okamžik, který škodí vlasům a způsobuje jeich výpad. DHT vytvoří kolem dokola vlasu olejovitou strukturu, která dokonale zamezí průniku vody, minerálů a živin do vlasu. Ačkoli pak pacient dodržuje striktní zdravou výživu, ev. bere vitamínové suplementy či topicky aplikuje roztoky, účinné látky nejsou schopny bariéru DHT překonat a vlasový folikul dale strádá.Další průběh je již znám. Postupem času vlasové váčky slábnou, scvrkávají se a cyklus vlasového růstu se zkracuje. 4)

Kořen kopřivy s bylinami a produkty navyšujícími testosteron

Androgenní látky pro účely tohoto článku jsou ty, které obsahují mužské pohlavní hormony nebo zvyšují jejich produkci - testosteron, anabolické steroidy, kotvičník, škornice a ve vyšších dákách i ženšen.
 
Zvyšování hladiny testosteronu může být z dlouhodobého hlediska škodlivé, pokud není řízeno. Kořen kopřivy ovládá obojí a měl by být vždy s těmito bylinami použit. Vzhledem k tomu, že při „zvyšování“ testosteronu vždy pracujeme jen s těmi 2%, tak to není zas taková hitparáda. Zahrnutím kořene kopřivy se dramaticky navýší učínek.

Testosteron je maximální jang

Přiznám se, že někdy je pro mě složité porozumět biochemii našeho těla. Funkce DHT jsem studovala dva dny a rozkreslovala si to do obrázků jako v první třídě. Vysvětlení dle čínské medicíny mi do toho vždy pak přinese světlo. 

Jang v sobě nese stoupání, teplo, aktivitu, sílu, pohyb vpřed, tvrdost. Pokud je v rovnováze, tak všechny tyto aspekty fungují.

Je-li ho málo, tak nefunguje stoupání, přijde chlad (hlavně rukou a nohou), únava, chybí tvrdost a pohyb vpřed (i v psychickém smyslu - chybí vůle).

Je-li ho moc, tak je stoupání nadměrné (vyšší krevní tlak), ale i spálení vlasových folikulů horkem. Pohyb vpřed je nadměrný a příliš aktivní (nedochází k odpočinku).

Cílem je udržet rovnováhu, a zdá se, že to je přesně to, co kořen kopřivy dělá.

Tinktura

Kořen kopřivy se kope buď na jaře, nebo na podzim. Vykopaný kořen pořádně očistěte od hlíny, klidně použijte i kartáček. Pokrájejte tak na 1-2 cm kousky a naplňte jimi skleněnou uzavíratelnou nádobu až po okraj. Zalijte pálenkou, která má alespoň 40% a nechte 14 dnů stát na teplém místě. Pak kapejte 1 kapku na kilogram váhy. Můžete ji použít i přímo na pokožku hlavy. Kdy pro podporu růstu vlasů a snížení tvorby lupů se doporučuje používat každý den.

ZDROJE
  1. Garran, T.A, Naše byliny v tradiční čínské medicíně, Cpress 2009, ISBN 9788025122952
  2. Treben M., Zdraví z boží lékárny (Léčivé byliny, rady a zkušenosti), str 19 - 20, Dona 1991, I. České vydání, ISBN 80-900080-6-2
  3. Garran, T.A, Naše byliny v tradiční čínské medicíně, Cpress 2009, ISBN 9788025122952
  4. http://www.hustsivlasy.cz/clanky/dht-blokatory/dihydrotestosteron/ - převzato 11.6.2024
Jana1
Autor článku
Mgr. Jana Kubíčková
 
Na trhu s doplňky stravy se pohybuji od roku 2002. Byliny aktivně studuji od roku 2010. Nejdříve na 1. škole tradiční čínské medicíny a následně formou různých postgraduálních kurzů. Je to nikdy nekončící studium, které v sobě nese jak exaktní vědu, tak využívání intuice a určitou energetickou práci s bylinami.