Z bylinného herbáře - PRÁVENKA LATNATÁ

 
Právenka latnatá (Andrographitis paniculata) je bylina, která se dostala do hledáčku léčitelů a praktiků přírodní medicíny v době covidové pandemie. Mluvilo se o ní hodně jako o bylině "na covid". Vzhledem k tomu, že jeden z jejich účinků je "pročišťovat horkost a odstraňovat jedovatosti", tak by skutečně účinek mít mohla.
 
Nyní má používání této byliny vzestupnou tendenci hlavně jako byliny "na očistu a posílení jater" a šlape na paty tradičnímu ostropestřeci mariánskému. Jenže obě byliny mají úplně jinou povahu a jejich použití se v praxi fytoterapeuta může významně lišit.
 
Při výčtu jeho účinků právenky najdeme především, že se používá jako přírodní antibiotikum a antivirotikum. Chrání játra a působí jako adaptogen. Pomáhá při gastrointestinálních potížích. Jenže to není to, co by měl fytoterapeut o bylině vědět. Je toho mnohem více.

Článek si můžete i poslechnout.

Tento článek vznikl jako reakce na dotaz jedné z mých studentek, zda je právenka právem propagována jako x-krát silnější než ostropestřec.

Pokud se nechce číst celý článek, tak není. Ostropestřec a právenka by měly být použity v úplně jiných případech.

pravenka-latnata-andrographis

Právenka latnatá a její popis

Bylinka má svoji historii jak v indické medicíně, kde se nazývá kalmegh, tak v čínské medicíně, kde její název zní chuanxinlian.

Sbírají se nadzemní části rostliny v období pozdního léta, kdy začíná kvést. Sušená byliny tvoří kousky hranaté natě s dření a listy velmi hořké chuti, která na jazyku velmi dlouho přetrvává. A právě tato silně hořká chuť určuje její použití.

Byliny hořké chuti (hořčiny) se používají pro napravení trávení, vzpomeňme na náš Fernet. Játra a žlučník hořčiny milují, protože pomáhají v tvorbě žluči a tím zlepšují trávení a funkci jater. U právenky se k hořké chuti přidává ještě chladná povaha, což z ní dělá bylinu na pročištění horkosti, vysušení vlhkosti a odstranění jedovatostí. Její tropismus je však k dráze Plic, Žaludku, Tlustého střeva a Tenkého střeva. Na samotnou Jaterní čchi zas až tolik nepůsobí. Tam se projeví její účinek vysušování vlhké horkosti ve středním ohništi, což se projeví jako žloutenka, bolestivé močení nebo prudké průjmy. Proto u právenky najdeme, že pomáhá při různých typech dyspepsií, otravě léky nebo různých typech hepatitid (infekčních i neinfekčních). Je to díky její schopnosti vysušovat vlhkou horkost ve středním ohništi. což je terén, na kterém tyto "jaterní" a "trávící" příznaky často vznikají.

Výrazná hořkost právenky z ní dělá bylinu, která se nesmí podávat dlouhodobě, protože může narušovat žaludeční čchi. Nebo musí být kombinovaná s bylinami, které tento její účinek zmírní.

Právenka versus ostropestřec

Zkusím být co nejstručnější :-)

Právenka latnatá

Ostropestřec mariánský

Chuť: hořká

Povaha: chladná

Tropismus k drahám: Plíce, Žaludek, Tlusté střevo, Tenké střevo

Chuť: hořká s lehce nasládlou

Povaha: neutrální

Tropismus k drahám: Játra, Slezina, Žaludek

Pročišťuje horkost a odstraňuje jedovatosti.

Vysušuje vlhkost.

Rozrušuje otoky.

 

Bylina je silně hořká, při dlouhodobém podávání může poškozovat Žaludeční čchi.

Doplňuje krev XUE a jin ve Slezině a játrech.

Zmírňuje horkost z nedostatečnosti.

Prospívá PI QI.

Odnímá teplo a rozpouští horké jedy.

Při jeho užívání neexistují žádná velká rizika. Jen někde se uvádí, že některé léky mohou být při jeho užívání rychleji metabolizovány. Je tedy nutné to zpočátku sledovat hlavně u léků, kde jejich dávka hraje významnou roli.

Bylina bude silně pročišťující. Její nasazení je vhodné při syndromech plnosti (např. epidemická horečnatá onemocnění, horkost v plicích - zápal plic, kašel). 

Když se vzájemně generuje a promíchává vlhkost s horkostí a přehrazuje oblast středního zářiče (to je místo, kde je žaludek, slezina a játra), narušuje zprůchodňovací funkce Jater a Žlučníku a distribuční funkce Sleziny, čímž způsobuje odtékání žluči do svalstva, prosakuje do močového měchýře, takže dochází ke zežloutnutí pleti i moči a dalším příznakům, jako jsou nechuť k jídlu, pocit tíhy v těle, nadýmání 1)

Ostropestřec nemá tak silně pročišťující účinky. Jeho povaha i chuť jej předurčuje k lehkému doplňování a zmírňování horkosti. Je možné jej bezpečně použít u stavů silné nedostatečnosti, ale i plnosti. Tím, že rozpouští jedy, bude vhodný i při potřebě játra čistit (např. od alkoholu, léků nebo drog), ale jeho funkce bude spíše protektivní. Má schopnost játra i regenerovat.

Kombinace jeho hořké a sladké chuti doplňuje Játra a Slezinu. Jeho přirozenost je neutrální a jeho užívání jako doplňujícího léku je tedy bezpečné, dokonce i v případě řešení stavů horkosti vyvolané nasyceností. 2)

 
Shrnutí

Ač jsou obě byliny prezentovány "na játra" jejich použití je diametrálně odlišné.

Právenka je určena spíše na akutní a krátkodobé použití, kdy je její efekt velmi silný. Hlavně však v oblasti meridiánu Plic a Tlustého střeva. Ostropestřec lze používat bezpečně a dlouhodobě, čistící efekt nebude tolik silný. Tropismus je přímo k Játrům, kdy má i protektivní účinky.

Právenka je k játrům přiřazována hlavně díky schopnosti vylučovat vlhkou horkost, což je terén na kterém vzniká žloutenka nebo jiné jaterní potíže vedoucí k poškození jater. Nemá však ochrannou schopnost.

Podání právenky 

6-15 g v odvaru

V prášku 600 - 1200 mg

Zevně k omývání mokvavých ekzémů. 3)

ZDROJ:

  1. Ando, V, Farmakologie klasické čínské medicíny, 2007 Svítání, ISBN 978-80-86198-47-7
  2. Avery Garran T, Naše bylinky v tradiční čínské medicíně, první vydání, Computer Press a.s., 2009, ISBN 978-80-251-2295-2
  3. Ando, V, Farmakologie klasické čínské medicíny, 2007 Svítání, ISBN 978-80-86198-47-7
Jana1

Článek pro vás připravila Jana Kubíčková.

Pokud máte jakékoliv informace k doplnění, zkušenosti s bylinami nebo zdroj pro další studium, budeme rádi za jeho sdílení.

Sledujte naše podcasty :-)