Pojďme si na začátek říci, že bylinná medicína je o celostním pohledu. Je tedy zaměřena na člověka, nikoliv na nemoc.
V tradičních systémech bylinného léčitelství se medikamentózní léčba (převážně rostlinného charakteru) často chápala spíše jako napravování vnitřní disharmonie než jako prosté cílení na symptomy, jako je tomu v západním lékařství. *1
Bylinář tedy hledá vnitřní nesoulady (např. nerovnováha mezi jin a jang) a hledá souvislosti mezi zdánlivě nesouvisejícími symptomy. Je potřeba také pořád brát v potaz, že nerovnováha postihuje tělo i mysl a stejně tak z těla a mysli může pocházet.
Souhrn článku
- Současné bylinářství a jeho „bolesti“ - souhrn slabých stránek současné bylinné medicíny a na co je "chytán" zákazník v rámci marketingové masáže.
- Forma podání byliny či minerálního přípravku - máte zvolit tinkturu, kapsli nebo prášek? Jaké jsou vůbec možnosti podávání bylin?
- Kvalita bylin.
Současné bylinářství a jeho „bolesti“
- Západní farmakologie začala byliny „pitvat“ a testovat na jednotlivé symptomy. Z toho pak vyšly nešťastné popisy, jako že třezalka je na nervy a ostropestřec na játra, což rozhodně není celostní pohled. Mezi alopatickým užíváním bylinného přípravku a praxí dobré celostní medicíny je obrovský rozdíl.
- Nedostatečná znalost diagnostiky. Ta v podstatě v západním bylinářství neexistuje. V rámci diferenční diagnózy chápeme rostliny jinak, než že rozpitváme její složení. Je pro nás důležitá její aktivita a působení v rámci celého těla. Nauka o „energetice“ se ptá na aktivní účinky a vlastnosti dané rostliny. Posiluje (stimuluje) nebo brzdí (tlumí) tělesné funkce? Povzbuzuje činnost toho kterého orgánu? Zvlhčuje suchou slizniční tkáň? *2 Čínská medicína reflektuje chuť, její čchi, tropismus, působení na meridiány a důležité jsou pro ni i kombinace (směsi dle receptů TČM).
Takto se snažíme popisovat i byliny v našem magazínu. Přečtěte si např. o třezalce tečkované. Často vás vedu k tomu, abyste bylinu dobře poznali, nacítili a sami se rozhodli, zda je pro vás vhodná. Zda v sobě nese to, co potřebujete.
Z bylinného herbáře - TŘEZALKA TEČKOVANÁ
- Marketing, který využívá neznalosti spotřebitele a těží z výše uvedeného. Laik vůbec není schopen rozeznat, zda je pro něj bylina či směs vhodná, protože ji např. užívá na hormonální nerovnováhu. Jenže ve směsi mohou být např. hodně jangové byliny (teplé, aktivní, směřující směrem ven) a ty mohou stav velmi zhoršit, pokud je podklad prázdnota yin (viz bod o nedostatečné diagnostice). Další problém je, že je důležitý způsob zpracování bylin, síla extraktu, popř. síla tinktury, množství účinné látky atd.
Toto je mimochodem i důvod, proč nemohu jakkoliv posuzovat užívání přípravků, které nemáme na eshopu. Důvod je jednoduchý. Neznám je. Stejně tak je pro mě úplně zbytečná informace, když mi napíšete, že užíváte např. drmek a v jaké dávce by byl vhodný. Nemám tušení. Máte extrakt? Jak silný? Jaké množství je v kapsli? Je tam ještě s něčím? Máte tinkturu? Děláte si z něj čaj? Je pro vás vůbec vhodný?
Zde je kdyžtak drmek popsaný. Co by vám řekla intuice po přečtení?
Drmek obecný - pohlazení ženské duše
Forma podání byliny či minerálního přípravku
Způsob podání bylinných léčiv je velmi rozmanitý. Umění podat správnou formu je jedno ze základních pilířů bylinné terapie.
Technika výroby léčiv a praktické bylinářství by mělo být součástí výuky praktického bylinářství. To bohužel u nás nemá žádnou oporu v zákoně, takže nelze stanovit jasná pravidla, kdo může praktickou bylinnou medicínu praktikovat.
Dle zákona by to měli být pouze lékaři, kteří rozhodně nestudují k tomu, aby měli celostní pohled a o bylinách mají jen malý přehled. Dále by to měli být farmakologové, kteří se však učí tomu primárnímu „pitvání“. Nehledě na to, že lékárenský obchod je poměrně zasažen marketingovou masáží.
Jednotlivé způsoby přípravy a podávání
Byliny a minerální přípravky můžete nejčastěji vidět v těchto formách. Ráda bych se v budoucnu věnovala jednotlivým formám v samostatných článcích. Zde je pouze určitě shrnutí pro základní představu.
Tinktury
Tinktury jsou extrakty vyrobené na bázi alkoholu, kde je aktivní složka udržována v tekutém stavu. Jako další rozpouštědlo se může použít glycerol nebo ocet (např. jablečný ocet).
Procento alkoholu v tinkturách se liší, neboť základní složky u léčivých bylinek jsou také rozdílné. Například kopřivový list obsahuje z největší části ve vodě rozpustnou složku, a proto vyžaduje minimální díl alkoholu (25-30%). Jiná bylina, např. semeno ostropestřece mariánského, požaduje vyšší procento alkoholu, protože hlavní složka je rozpustná pouze v alkoholu (může být až 95% alkohol). To stejné platí i pro pryskyřičné bylinky. Pryskyřice se nejlépe rozpouští v alkoholu, takže byliny obsahující tyto substance, vyžadují k extrakci vyšší procento alkoholu. *3
Tinktury mohou být vytvářeny z čerstvých i sušených bylin. Co je lepší? Je to asi tak stejná otázka jako co bylo dříve, vejce nebo slepice. Toto téma by vydalo na samotný článek.
V případě výběru tinktury je však důležitá informace o poměru k tekutině. Takže poměr 1:3 je 1 podíl bylin vůči 3 podílům rozpouštědla. Tedy na jeden gram byliny se vyrobí 3 ml extraktu.
Kapalný extrakt
Reprezentuje poměr 1:1. Má často silnější chuť než tinktura a pro dosažení terapeutického efektu stačí menší množství. Nicméně patří spíše do rukou profesionála.
Práškové extrakty neboli pilulka či kapsle
Práškový extrakt může být také ve formě nápoje, které si zamícháte. Obecně je mám z bylinných léků nejraději, protože jsou standardizované. Síla extraktu a jeho čistota je pro bylináře velmi důležitá informace, která určuje dávkování a také kvalitu produktu. Toto je velmi důležitý aspekt pro porovnávání bylinných přípravků. Je rozdíl, pokud užíváte extrakt 1:4 (4% účinné látky) nebo 1:40 (40% účinné látky). U produktů, které nabízíme na eshopu, máme většinou tyto informace dostupné. Při neznalosti síly extraktu nemůžete porovnávat ani ceny produktů.
Pevný extrakt je nejdříve vyroben jako tekutý, po odpaření vyluhovací látky zůstane pouze pevná aktivní složka.
V produktech mohou být používány pomleté práškové byliny s extrakty. Je to hodně o ceně. Extrakty bývají jednoznačně dražší. Někdy je to také terapeutické aplikaci, což můžeme vidět například u jilmu plavého. Kdy prášek a extrakt mají jiný potenciál v použití.
Pálení žáhy a poklad jménem jilm
Nálevy a odvary, nebo-li bylinné „čaje“
Toto je v podstatě extrahování byliny ve vodě.
Nálev znamená přelití byliny horkou či studenou vodou a vytvoření „nápoje“.
Odvar představuje tekutinu, ve které se bylina nějakou dobu vaří. Používá se např. pro kořeny nebo kůry.
Někdy se může jednat o velmi silný způsob podávání bylin, ale častěji je to spíše "čajíček". Zase je to o druhu byliny, o jejím skladování, sběru a celkově vhodnosti pro podání ve formě "čaje". Nálev z čerstvé byliny navíc může mít úplně jiné účinky, než nálev ze sušené (např. zázvor).
Vnější použití
Krémy, masti, oleje, kosmetické přípravky s bylinnými extrakty, obklady.
Například naše tradiční lázeňství je hodně založeno na používání bylinných koupelí a obkladů.
Toto je velmi rozsáhlé téma a už se těším, až se do něj pustím.
Čípky
Bylinné čípky můžete lehce vyrobit i doma. Návodů na internetu najdete spousty. Nejčastěji se jako základ používá kakaové máslo.
Do tohoto způsobu použití můžeme třeba zmínit i vaginální napářku, což není primárně čípek, ale je to také určitý způsob použití bylin.
Vdechování
Tento způsob známe možná z dětství, kdy nám maminky napařovaly hlavu nad horkou vodou s nějakou bylinou, aby se nám uvolnila rýma. Jednorázové použití má jistě efekt, ale dejte na tento způsob pozor, protože paradoxně může vytvářet vlhkost a dlouhodobou chronickou rýmu může zhoršit.
Esenciální oleje a vůně
Pro použití esenciálních olejů používám název aromaterapie. V tomto se neorientuji téměř vůbec, takže se můžete těšit na článek zpracovaný někým jiným. Ráda bych, aby vám odhalil její klady, ale i skrytá nebezpečí. V esenciálních olejích jsou byliny ve velmi vysoké koncentraci, takže jejich neopatrné používání může přinést i otravy nebo popáleniny.
Jejich slabší podobu můžete najít v hydrolátech, které jsou mými velkými oblíbenci hlavně v použití na ošetření pleti, což je tak desetina toho, co ve skutečnosti umí.
Vykuřovadla
Vykuřování patří k velmi prastarým způsobům používání bylin a představuje určité magické tradice, kdy se bylinami podporují různé rituály pro zesílení prožitků a otevírání podvědomí.
Kvalita bylin
Toto je další bolest současné bylinářského trhu, a to je testování. Neexistuje žádná povinnost testovat přípravky na přítomnost těžkých kovů nebo dokonce na to, zda obsahují skutečně to, co deklarují.
V praxi se o toto stará SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce), ta to však dělá namátkově. Kvalitní firmy své výrobky testují, a to co deklarují na obalu, je skutečně v produktu obsaženo. Není to však zákonná povinnost. A pozor, ani to, že produkt koupíte v lékárně, vám toto nezaručí. Pro mě bylo velmi zajímavé zjištění, když jsme si dělali malý průzkum u lidí, o důvěryhodnosti doplňků stravy, tak nejvíce důvěryhodné jsou ty, které jsou dostupné v lékárnách. Věřte mi, že dostat se do lékárenského řetězce není o kvalitě produktu.
O způsobu pěstování, době sběru, půdě, zpracování a extrakci bychom mohli psát další článek. Všechno toto jsou aspekty, které nakonec rozhodnou o kvalitě bylinného léku.
Když jsme začali vyrábět SIBYL, tak mě samotnou překvapilo, jak špatné to někdy může být a jak je nutné si hlídat kvalitu bylinného extraktu..
Pár tipů týkající se kvality doplňků stravy najdete ve videu na našem YouTube kanálu. Video je již trochu "archivní", ale základní informace v něm jsou.
POUŽITÉ ZDROJE
*1 Winston, D., Maimes, S., Adaptogeny, kapitolaTradiční bylinná medicína, TRITON 2011, ISBN 978-80-7387-496-4
*2 Winston, D., Maimes, S., Adaptogeny, kapitola Jak dnes vnímáme byliny, TRITON 2011, ISBN 978-80-7387-496-4
*3 Garran, TA., Naše bylinka v tradiční čínské medicíně, Západní příprava byliny, Computer Press, 2009, ISBN 978-80-251-2295-2
Autor článku
Mgr. Jana Kubíčková
Na trhu s doplňky stravy se pohybuji od roku 2002. Byliny aktivně studuji od roku 2010. Nejdříve na 1. škole tradiční čínské medicíny a následně formou různých postgraduálních kurzů. Je to nikdy nekončící studium, které v sobě nese jak exaktní vědu, tak využívání intuice a určitou energetickou práci s bylinami.