780 Kč
Rty k nakousnutí s přírodní rtěnkou
Možná si říkáte, že líčení není pro krásu ženy důležité. Ale co si budeme povídat, dobře nalíčené a plné rty, představují něco, co dělá ženu k nakousnutí.
Také si pamatuji ze školy na jeden předmět. Jmenoval se tréninkové programy a učili jsme se v něm komunikovat, prezentovat své myšlenky, pracovat v teamu apod. Vyučující nám ženám tehdy radila, že je dobré si líčit rty, protože to přitahuje pozornost na ústa a při prezentaci je pak více vnímáno, co z těch úst vychází.
Já vím, roušky. Tam je přeci zbytečné se líčit. Myslíte? Možná tím tak trochu podvědomě říkáme, že není důležité, co říkáme. Nevím. To je jen lehké brouzdání v podvědomí :-) Článek má být o tom, že není rtěnka, jako rtěnka.
Není rtěnka, jako rtěnka
Mnoho žen nerado rtěnky používá, protože po nich mají vysušené rty. Suché rty pak nalíčené opravdu nevypadají úplně vábně. Takže pak zase sáhneme po tom tuctovém jelením loji.
Suchost rtů způsobuje složení rtěnky.
Co můžete najít v běžné rtěnce?
Opravdu je dobré se naučit číst složení, konkrétně hledat INCI. Většinu toho, co si natřete na rty totiž sníte. Vzhledem k tomu, že rtěnka může být slušný chemický koktejl, tak to může celkem významně ovlivňovat naše zdraví.
Namátkově jsem vybrala INCI rtěnky, která stojí přes 1100 Kč a prodává se pod velmi známou a luxusní značkou.
INCI se čte tak, že prvních složek je tam obsaženo nejvíce, a to co je na konci seznamu je obsaženo nejméně.
Zeleně jsou označené složky přírodního původu. Info k látkám jsem čerpala z www.ewg.org
U popisu rtěnky se píše např. Ochranné účinky extraktu z červené pivoňky, pomáhají zachovat rty hydratované, rozjasnit je a rozzářit odstín rtěnky, do kterého jsou rty zahaleny.
Polyglyceryl-2 Triisostearate - syntetický emulgátor, zvláčňuje - skóre škodlivosti 1
Hydrogenated Polyisobutene - syntetická látka, která zlepšuje viskozitu - skóre škodlivosti 1
Hydrogenated Polydecene - působí jako odmašťovací látka (rozpouštědlo) - skóre škodlivost 2 (považuje se za enviromental toxin a škodlivý při akumulaci v těle).
Synthetic Wax - syntetický vosk působí jako stabilizátor emulze a vůně, zvyšuje viskozitu rtěnky a stabilitu barev (skóre škodlivosti 1)
Methyl Hydrogenated Rosinate - syntetické změkčovadlo - skóre škodlivosti 2 (stálý a velmi těžko rozložitelný v přírodě)
Polybutene - syntetické pojidlo - skóre škodlivosti 1, ale uvádí se, že může dráždit oči a pokožku.
Trimethylolpropane Triisostearate - syntetický emulgátor - skóre škodlivosti 1
Ozokerite - syntetický stabilizátor emulze a stabilizátor barvy - skóre škodlivosti 1
Ethylhexyl Palmitate - zajišťuje vůni a působí jako změkčovač - skóre škodlivosti 1
C10-30 Cholesterol/Lanosterol Esters - syntetický změkčovač - skóre škodlivosti 1
Calcium Carbonate
Polyethylene
Cera Alba (Beeswax)
Calcium Aluminum Borosilicate
Disteardimonium Hectorite
Mangifera Indica (Mango) Seed Butter
Caprylic/Capric Triglyceride
Decyloxazolidinone
Parfum (Fragrance) - syntetický parfém může být pro citlivou pokožku velký iritátor.
Hydrogenated Vegetable Oil - hydrogenovaný rostlinný olej (ztužený olej)
Luffa Cylindrica Seed Oil
Ethylhexyl Hydroxystearate
BHT - konzervant a vůně - skóre škodlivost 3 (klasifikováno jako toxické pro lidské tělo, nevhodné pro alergiky a alergii může způsobovat)
Crithmum Maritimum Extract
Trihydroxystearin
Aluminum Hydroxide - hydroxid hlinitý zajišťuje sytost barvy
Propyl Gallate - konzervant a parfemace - skóre škodlivost 2-3 - považuje se za silný kožní alergen.
Butylene Glycol
Phenoxyethanol - konzervant a parfemace - skóre škodlivost 2-4 - nedoporučuje se při dermatitidě.
Geraniol
Sodium Hyaluronate
Citronellol
Amyl Cinnamal
Tocopherol
Limonene
Citral
Benzyl Benzoate
Dobrý, ne?
A ať se snažím, jak chci, tak Paeonia officinalis (pivoňka červená), jsem ve složení nenašla.
Rtěnky LAKSHMI
K tomuto samozřejmě celý článek směřuje. Něco vám prodat a říci, že tyto rtěnky jsou zaručeně nejlepší. Jsou, jako mnoho dalších čistých rtěnek na bázi tuků a bez konzervantů.
Lakshmi je pro nás srdcovka, protože jako jediná deokorativka má certifikaci DEMETER, což znamená, že pod kontrolou je každá složka, kterou někdo vypěstoval v rámci biodynamického zemědělství.
Jen pro porovnání, jak vypadá INCI rtěnky LAKSHMI
Butyrum
Aloe Barbadensis* and Vanilla* Extract in Ricinus Communis Oil
Lanolin
Cera Flava
Cera Carnauba
Melissa Officinalis* Extract in Prunus Amygdalus Dulcis Oil
Mentha Piperita
Extract in Cocos Nucifera Oil
Rtěnka může dále obsahovat přírodní barviva: CI77288 (přírodní zelené barvivo), oxidy železa CI77491 (červeno-hnědá), CI77492 (žlutá), CI77499 (černá), CI77891 (titanium dioxide), Mica, Silica, Talc.
Žádná syntetická vůně, syntetické barvivo s obsahem olova nebo ropné látky. Žádné testy na zvířatech a nenajdete v nich produkty z mrtvých zvířat (karmín), žádný benzen, EDTA nebo propylenglykol. Výrobek neobsahuje ani žádné syntetické barvy, vůně a zvýrazňovače chuti.
Téměř každá přísada v produktech Lakshmi pochází z kontrolované organické a biodynamické kultivace Demeter. Všechny živočišné přísady, jako je máslo, lanolin a včelí vosk, jsou vždy a výhradně z chovu zvířat, které mají certifikaci Demeter.
Podrobněji k obsahu rtěnky Lakshmi
Pokud jste dočetli až sem, tak vás toto téma určitě zajímá, takže se dalším podrobnostem nebudete bránit.
Základem složení LAKSHMI jsou především různé vosky (žlutý, karnaubský vosk) a oleje (např. mandlový, kokosový či ricinový olej). Mimo to obsahují také extrakty z bylin, jako jsou meduňka, máta nebo aloe vera.
Včelí a karnaubský vosk jsou bohatými zdroji výživných látek. V kosmetice plní funkci emulgátoru a působí také jako zahušťovadlo. Jako pečující složka chrání pleť před škodlivými vnějšími vlivy, podporují její přirozenou ochrannou vrstvu a přispívají k její regeneraci. Navíc mají protizánětlivé účinky, zmírňují otoky a napomáhají hojení zvláště drobných poranění, jako jsou záněty nebo popáleniny. Na pokožce vytváří voděodolnou vrstvu, tak kůži chrání a zabraňují jejímu dalšímu poškození.
Lanolin je hustá, mastná látka žluté barvy, kterou přirozeně vylučují mazové žlázy ovcí. Jeho největší předností je tvořit na pokožce bariéru na přírodní bázi, a efektivně ji tak chránit před okolními vlivy. Má navíc zvláčňující schopnosti a krémy s jeho obsahem dokážou zjemnit a vyhladit pokožku či pleť.
Další skvělý účinek lanolinu je jeho schopnost zvyšovat účinnost dalších ingrediencí, které jsou v produktu obsaženy.
Mandlový olej obsahuje vitaminy A, E, F, z minerálů především draslík, vápník či hořčík. Podporuje regeneraci pokožky, vyživuje ji a uzamyká v ní hydrataci. Je vhodný i na citlivou pokožku a způsobuje minimum nežádoucích reakcí. Používá se tedy například k promaštění velmi suché a hrubé kůže a také na popáleniny. Mimo to zlepšuje akné a ekzémy a skvěle uhlazuje a dodává lesk vlasům.
Ricinový olej je vhodný k regeneraci pooperačních jizev i velmi suché pokožky díky svému silně promašťujícímu účinku. Pokožku pomáhá změkčovat, mírní její podráždění a výborně v ní váže vlhkost. Také podporuje růst obočí, řas i nehtů, a proto je často používán při potížích s lupy nebo padáním vlasů. Mimo to se využívá ve formě obkladů na bolavé svaly či klouby.
Kokosový olej je bohatý na bílkoviny, tuky, mastné kyseliny a antioxidanty. Jeho složení je podobné tukům v pokožce, takže se skvěle vstřebává. Má protizánětlivé účinky, napomáhá hojení, zpomaluje stárnutí pokožky, pleť zjemňuje, posiluje a zpevňuje tkáň. Také chrání před poškozením UV zářením a funguje jako přírodní antibiotikum. Jeho velké množství pozitivních účinků tedy využíváme při problémech s akné, s vyrážkami i ekzémy, k hojení jizev či v boji s viry a kvasinkami nebo v péči o vlasy.
Aloe vera je známé pro své uklidňující účinky. Obsahuje např. vitamíny skupiny B, vitamín C, stopové prvky, aminokyseliny, enzymy a mnohé další složky, které jsou pleti prospěšné. Má vysoké hydratační účinky, váže na sebe totiž vlhkost a tím pomáhá k hydrataci pokožky. Připisují se mu také hojivé, regenerační a anti-aging účinky. Využíváme jej k ošetření drobnějších poranění, bodnutí hmyzem, na kožní záněty či ekzémy, akné nebo na popáleniny. Také tlumí viditelnost strií, zajišťuje obnovu porušené tkáně, a navrací jí elasticitu.
Esenciální olej z máty peprné je využíván hojně nejen v kosmetice. Máta má blahodárné účinky na trávicí, dýchací a také krevní oběh. Kromě toho má protizánětlivý a antiseptický účinek. Obsahuje silici menthol a menthon, díky kterým máta charakteristicky voní. Menthol má navíc na svědomí chladivý účinek a tím působí proti svědivému pocitu. V kosmetice se máta používá zejména na mastnou a aknózní pleť, kdy díky svým protizánětlivým účinkům hojí bolestivé pupínky a zabraňuje jejich šíření.
Meduňka lékařská je známá zejména svými zklidňujícími účinky. Toho využíváme při podráždění kůže, při ekzémech a také při lupénce. Navíc meduňka pročišťuje a zjemňuje. Díky obsahu silic působí jako jemné tonikum, vyrovnává pleť a normalizuje ji. Pomáhá obnovit rovnováhu pleti a normalizuje tvorbu kožního mazu. Extrakt z meduňky bývá součástí mastí proti oparům.